Furkan Ersöz – Vanolay

Van’ın Çatak ilçesinde kayısı hasadı erken başladı. Yüzyıllardır sürdürülen geleneksel yöntemlerle toplanan kayısılar, kışın tüketilmek üzere kurumaya bırakılıyor. Havaların aşırı sıcak olmasından dolayı bu yıl kayısıların erken olgunlaştığını söyleyen vatandaşlar, sıcaktan dolayı zorlandıklarını dile getirdi.

Alacayar Mahallesinde imece usulüyle kayısıları toplayan kadınların damlardaki mesaisi devam ediyor. Toplanan kayısılar, içleri açılarak dam ve balkonlara özenle seriliyor.

Tatlı, ekşi ve mayhoş olmak çeşitli tatlardaki kayısılar 3-5 gün süren kurumaya bırakılıyor. Güneşin altında bekleyen kayısılar toplanarak kışın tüketilmek üzere depolanıyor.

Van’da yılan paniği: Kapıyı açınca üstüne geldi Van’da yılan paniği: Kapıyı açınca üstüne geldi

Kışın sofraları süsleyen kuru kayısı aynı zamanda aile bütçesine de katkı yapıyor.

Sabahın erken saatlerinde kayısı toplamaya başladıklarını söyleyen vatandaşlar, “Yıllardır süren bir gelenek. Her yaz birlikte topladığımız kayısıları damlarda kurumaya bırakıyoruz. Sıcaktan dolayı zorlandığımız zamanlar oluyor. Kışın hem hoşaf hem de çeşitli tatlı olarak tüketiyoruz. Uzun kış gecelerinde çayın yanında cevizle beraber misafirlerimize ikram ediyoruz. Mahsulün çok olduğu zamanlarda da satarak aile bütçesine katkı yapıyoruz.” dedi.

“KAYISIDAN PESTİL VE REÇEL YAPIYORUZ”

Kayısılar sadece kurutulmuyor aynı zamanda pestil ve reçele dönüştürülüyor. Tat bakımından özenle seçilen kayısılar, toz şekerle birlikte kazanlarda kaynatıldıktan sonra cam şişelere dolduruluyor. Ev yapımı reçeller kahvaltı sofralarında başköşeyi alıyor.

Kayısı kurutmak için Van’dan köye geldiğini söyleyen Fatma Tink, “Kendi yaptığımız reçeller hem sağlıklı hem de daha lezzetli oluyor. Kayısıların çoğunu kurutuyoruz. Bunun yanında tadı güzel olanları seçip reçel ve pestile dönüştürüyoruz. Böylece kışın hem kahvaltıda hem de diğer öğünlerde tüketilmeye hazır hale getiriyoruz” ifadelerini kullandı.