Suat Tink – Vanolay

Van’da düzenlenen kitlesel basın açıklamasıyla, Avrupa ülkelerinde Kur'an-ı Kerim'e yönelik artan saldırılar telin edildi.

Başta İsveç olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinde polis korumasında Kur'an-ı Kerim'e yönelik menfur saldırılar, dünya Müslümanlarının tepkisine neden oluyor.

Bu kapsamda, Kur’an’a Saygı Platformu tarafından İpekyolu ilçesi Mustafa Altay Parkı’nda düzenlenen basın açıklamasına Van’da faaliyet gösteren birçok STK temsilcisi, üye ve gönüllüleri ile vatandaşlar katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda yüzlerce kişi hep bir ağızdan Kur’an düşmanlarına lanet okudu.

Kur’an-ı Kerim’in önemine dair bir konuşma yapan Fırat Toprak, “Kur’an’ın mushafına, ahkamına ve ahlakına sahip çıkmak için burada toplandık. Danimarka’da, İsveç’te bir İslamafobik kampanya yürütülüyor. Bir Müslüman eğer Kur’an için yürümeyecekse bu ayaklar ne için yürüyecek? Eğer Kur’an için yumruğumuzu sıkmayacaksak ne zaman ve niçin sıkacağız? Eğer Allah için konuşmayacaksak, tekbir getirmeyeceksek ne zaman ne için konuşacağız” ifadelerini kullandı.

Van merkezde okulsuz mahalle! Öğrenci ve aileler mağdur Van merkezde okulsuz mahalle! Öğrenci ve aileler mağdur

“KUR’AN KARŞITLARIYLA KUTUPLAŞMAYI ŞEREF SAYMAKTAYIZ”

Platform adına basın açıklamasını okuyan Doğukan Yardım, “Son zamanlarda Danimarka, İsveç gibi Avrupa ülkelerinde Yüce Kitabımıza yönelik sistematik saldırılara şahit olmaktayız. Avrupa'nın İslamlaşma sürecini önlemek amacıyla İslamofobi denilen İslam'ın kutsallarına yönelik hakaret ve saldırıların bireysel girişimler olmadığı ortadadır. İktidarların açık desteği ve koruması altında İslam düşmanı kişi ve grupların Kutsallarımıza saldırıları Müslümanların sinir uçlarına basma ve aşikar provokasyon anlamına gelmektedir. Yaşananlar Avrupa'nın bilinçaltını da yansıtan İslam düşmanlığı ve Müslüman korkusunun tarihten bugüne değişmediğini göstermektedir. Değişen tek şey alçaklıklarını ürettikleri fikir özgürlüğü putunun arkasına gizlemeleridir. Kutsallara saldırı fikir özgürlüğü olamaz. Müslümanlar başkasının kutsalına hakaretten menedildikleri gibi başkalarının kutsallarına yönelik hakaretlerini hangi gerekçe ve kılıf altında olursa olsun asla kabul etmezler” dedi.​​​​​​​

“MÜSLÜMANLAR İÇİN AZİZ KUR’AN VARLIK SEBEBİDİR”

İslam ümmetinin her daim kutsal kitabına sahip çıkacağını söyleyen Yardım, “Biz bu zihniyeti Haçlı seferlerinden tanıyoruz. Yine biz Haçlılara karşı Selahattin projesini de hatırlıyoruz. Haçlıların ve mürted işbirlikçilerinin Müslümanları kriminalize etmeye çalıştıklarının farkındayız. Açıkça ifade edelim ki sürecin muhtemel sonuçlarında sorumluluk Haçlı ve mürtedlere aittir. Yüce Allah’ın kelamının iç ve dış siyasete alet edildiğinin de farkındayız. Değerlerimiz her türlü politik araçsallaştırmadan yücedir. Kur’an’ı savunmaya dönük duruşumuz politik çekişmelerin ötesinde İslami ve insani bir duruştur. Kuşkusuz tarih Vahiy ehliyle karşıtlarının mücadelesinden ibarettir. Biz Müslümanlar, Kur’an karşıtlarıyla kutuplaşmayı şeref saymaktayız. Süreç batı paradigmasına yönelik en esaslı itirazın ve hayat bahşeden çağrının adresini de göstermektedir. Herkes iyi bilsin ki biz Müslümanlar için Aziz Kur’an varlık sebebimizdir. Temel değerimizdir. Dünya görüşümüzün esasıdır. Göz aydınlığımızdır. Kırmızı çizgimizdir. Canımızdan evladır. İslam ümmeti dün olduğu gibi bugünde yarında Kur’an’a sahip çıkacaktır. Kâfirlerin necis ellerinin uzandığı Kur’an’ın mushafına sahip çıkacağımız gibi cahili hükümlere karşı Kur’an’ın ahkâmına/şeriatına da, her türlü ahlaksızlığa karşı Kura’nı’n ahlakına da sahip çıkacağımızı belirtmekten şeref duyarız. Kur’ani ilkesel çerçevenin belirlediği bir hayata adanmışlara selam olsun” diye belirtti.

Sık sık tekbirlerle İsveç ve Danimarka’ya yönelik “Kur’an’a uzanan eller kırılsın, Müslüman uyuma Kur’an’a sahip çık” gibi sloganların atıldığı program okunan ezgi ve duanın ardından sona erdi.