Engelli Öğrencinin Bilgisayar Ve Çalışma Masası İhtiyacını Gönüllüler Karşıladı Engelli Öğrencinin Bilgisayar Ve Çalışma Masası İhtiyacını Gönüllüler Karşıladı

Et fiyatlarında yaşanan fahiş artışlar sonrası yurdun dört bir yanından benzer görüntüler gelmeye devam ediyor. Van’da da Et ve Süt Kurumu’ndan bir kilo ucuz kıyma almak isteyen vatandaşlar saatlerce kuyrukta beklemeye devam ediyor.

İpekyolu ilçesi Alipaşa Mahallesinde bulunan Van Et ve Süt Kurumu satış noktası önünde sabahın erken saatlerinde başlayan kuyruk metrelerce uzuyor.van et kuyruğu (1)-1

Van’da bir kilo kıymanın market ve kasaptaki fiyatının 450-500, bir kilo kuşbaşının fiyatının ise 500-550 liraya dayanması nedeniyle dar gelirli vatandaşlar, Et ve Süt Kurumu’nda bir kilo et alabilmek için saatlerce kuyrukta beklemeyi göze alıyor. Her gün yüzlerce Vanlı, kıymayı 229 TL’den, kuşbaşıyı ise 259 TL’den alabilmek için sabahın erken saatlerinde kuyruğa giriyor.

Et ve süt ürünlerinde ülkenin en önemli illerinden biri olan Van’da yaşanan bu durum tepkilere neden oluyor. Yaşanan bu kuyruklar Türkiye’nin birçok kentinde de görülürken özellikle de bir dönemler et ve sütte Türkiye’nin başkenti durumunda olan Van’da yaşanması birçok kesimin eleştirisini aldı.van et kuyruğu (4)

Uzun kuyruklar oluşturan ve saatlerce sıranın kendilerine gelmesini bekleyen vatandaşlar, et alabilmek için sabahın erken saatlerinde kuyruğa girdiklerini ifade etti. Vatandaşlar, saat 09.00 itibariyle satışa sunulan ucuz et almak için saatlerce bekliyor.

RAMAZAN ÖNCESİ KUYRUK ARTTI

Ramazan ayına sayılı günler kala kuyrukta artış yaşandı. Dar gelirli vatandaşlar, Ramazanda evlerine et götürebilmek için Et ve Süt Kurumu'nun önünde saatlerce beklemek zorunda kalıyor. Van Et ve Süt Kurumu satış noktasında her et türü için 1 kilo satış sınırı uygulanırken, kimi vatandaşlar 1 kilo daha fazla alabilmek için aileleriyle birlikte kuyruğa giriyor.

"SATIŞ MAĞAZASI ARTIRILMALI"

Kuyrukta bekleyen vatandaşlar, "Ucuz et alabilmek için soğuk havada sabah erken saatlerde gelip uzun süre sıra beklemek zorunda kalıyoruz. Kasap ve marketlerde ortalama 430 liradan satılan kıyma burada 229 liradan satılıyor. Vatandaşların bu uzun kuyruklardan kurtulması için kentin farklı noktalarına birkaç tane daha satış mağazası kurulması gerekiyor. İnsanlar büyük bir mağduriyet yaşıyor.  Son dönemlerde et fiyatları tavan yapınca dar gelirli vatandaşlar, evlerine et götürebilmek için Et ve Süt Kurumu'nun önünde saatlerce bekliyor. Talep çok olunca birçok vatandaş et alamadan evine geri dönüyor. Ramazan ayı öncesi farklı noktalarda et satış mağazaları açılarak, bu kuyruklara son verilmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.van et kuyruğu (3)

“ETİN BAŞKENTİ VAN’DA BU DURUM KABUL EDİLEMEZ”

Vatandaşlar, geçmişte et ürünlerine rahatlıkla ulaşabildiklerini belirterek, “Ülkemizde yaşanan ekonomik krizden dolayı gıda ürünlerine rahat bir şekilde ulaşamıyoruz. Yetkililerden isteğimiz alternatif çözümler üreterek Et ve Süt Kurumuna ait satış noktaları sayısını artırarak fiyatların aşağı çekilip yaşanan mağduriyete son vermelidir” ifadelerini kullandı.van et kuyruğu (1)

Kaynak: Vanolay - Suat Tink