Van Büyükşehir Belediyesi, otogarın bitişiğinde bulunan 3 bin metrekarelik arsayı satışa çıkardı. Yıllardır dile getirilmesine rağmen yeni bir otogara kavuşmayan Vanlılar, otogara nefes aldıracak arsanın satılmasına tepki gösterdi.

Birçok ilçede bulunan hizmetleri dahi alamayan Van Büyükşehir’de, yapılan tüm çağrılara rağmen Şehirlerarası Otobüs Terminali yenilenmiyor. Onlarca yıldır kente yakışır bir otogar yapılması taleplerine rağmen sürekli olarak restore edilen ve yenilenen otogarın kentin yükünü kaldırmadığı ve kente yakışmadığı yorumlarına rağmen bu konuda bir adım atılmadı. Yaşanan son gelişme ise tepkilere yol açtı.

Van Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz Eylül ayında otogarın yanında bulunan arsanın satış ilanını vermiş Van Olay olarak bunu haberleştirmiştik. Haberimizden sonra vatandaşlardan onlarca yorum gelmiş ve bu arsanın otogara eklenmesi gerektiği belirtilmişti. Aradan geçen zamana rağmen satılamayan arsa için yeniden ilana çıkıldı.

Büyükşehir’den yapılan açıklamada; “Mülkiyeti Van Büyükşehir Belediye Başkanlığına ait İlimiz Tuşba İlçesi İstasyon Mahallesi 15 ada 93 nolu parselin satışı, 2886 sayılı Devlet İhale Kanununun 35. Maddesi doğrultusunda Kapalı Teklif usulü ile ihale yapılacaktır. Van Büyükşehir Belediyesi Encümen Salonunda 01.02.2024 tarihinde Perşembe günü saat 10:00’da, İpekyolu İlçesi Seyit Fehim Arvasi Mahallesi Van Büyükşehir Belediyesi D Blok 2. Kat Encümen Toplantı Salonunda ve Encümen huzurunda 2886 sayılı Devlet İhale Kanununun 35. maddesi doğrultusunda Kapalı Teklif Usulü ile ihale yapılacaktır.” denildi.

Van'da ekmeğe zam geldi! İşte yeni fiyatlar... Van'da ekmeğe zam geldi! İşte yeni fiyatlar...

Vanlılar bu arsanın satılmaması gerektiğini belirterek yetkililere seslendi.

Kaynak: Vanolay - Suat Tink