Van'da yazın ortasında soba yakan mahalle Van'da yazın ortasında soba yakan mahalle

Van’da şehir içi ulaşım sorunu her geçen gün artıyor. Türkiye’nin her ilinde olduğu gibi Van’da da Büyükşehir Belediyesi tarafından belediye (mor) ve Özel Halk Otobüslerinde (mavi) geçerli ücretsiz ulaşım kartına sahip olan 65 yaş üstü vatandaşlar, engelliler ve basın mensupları Özel Halk Otobüslerine alınmayarak mağdur ediliyor.

Özel Halk Otobüsleri şoförlerine "Ücretsiz kartları neden kabul etmiyorsunuz?" denildiğinde "Van  Büyükşehir Belediyesi tarafından ücretsiz kart paralarını alamadıkları için böyle davrandıklarını belirtiyorlar.

Türkiye'nin tüm illerinde belediye ve özel halk otobüslerine ücretsiz binme hakkı verilen vatandaşlar, bu haklarını Van'da kullanamıyor. Soğuk ve sıcak havada yollarda bırakılan engelli ve yaşlılar büyük bir mağduriyet yaşıyor.Van Mavi Otobüs

Bir şekilde araçlara binerek ücretsiz kart basan vatandaşlar ise kötü muameleye ve hakarete varan söylemlere maruz kalıyor.

Öte yandan özellikle Özel Halk Otobüsleri duraklarda yaşlı, engelli veya bebek arabalı kadınları gördüklerinde durmayarak yollarına devam ediyorlar.

DENETİMLER YETERSİZ

Konuya ilişkin yaşanan sorunları Van Büyükşehir Belediye Başkanı Abdullah Zeydan’a ileten gazeteciler, acil çözüm bulunması gerektiğini belirtti. Bunun üzerine harekete geçen Büyükşehir Belediyesi denetim yaptı ancak değişen bir şey olmadı.Van Trafik Denetimi Ceza (4)

Kendilerine verilen sosyal hakkı kullanamadıklarını söyleyen vatandaşlar Belediye Başkanı Zeydan’a bir kez daha çözüm çağrısında bulundu.

Muhabir: Suat Tink