Türkiye’de ilk kez ev sahibi olmak isteyen vatandaşlara yönelik başlatılan "İlk Evim Arsa" projesi aradan geçen onca zamana rağmen henüz netlik kazanmadı. Birçok soru işaretini içerisinde barındıran arsa tahsis sürecine ilişkin TOKİ’den yanıt geldi. Van’da ve diğer illerde müşterek arsaları tahsis edilirken vatandaşlar müstakil arsa tapularının ne zaman verileceğini ve sözleşmelerin ne zaman imzalanacağını merak ediyor. TOKİ bu sorulara şöyle yanıt verdi…

Van’dan Çağrı: “Gazze ölüyor, duvarlar yıkılsın, kapılar açılsın” Van’dan Çağrı: “Gazze ölüyor, duvarlar yıkılsın, kapılar açılsın”

"İlk Evim Arsa" projesi kapsamında, vatandaşlar uygun fiyata arsa sahibi olma şansı elde ediyor. Ancak kuraların çekilmesinin üzerinden aylar geçmesine rağmen arsa yerleri ve tapulara ilişkin bir gelişme yaşanmadı. Sosyal medyada sık sık bu sorunu dile getiren vatandaşlar TOKİ’den açıklama bekliyor.

Arsa projesinden yararlananlar ister kendi evlerini yapacak isterlerse de TOKİ’den yardım alabilecek. 2 farklı grupta satışa çıkarılan arsalar 937 lira ila 1.604 liradan başlayan taksitlerle, 10 yıl vadeyle teslim edilecek. Projelerde yer alan arsalar, 250 metrekare (müşterek) ile 500 metrekare (müstakil) arasında değişen büyüklüklere sahip olacak.

Van’da İlk Evim Arsa Projeleri'ne başvurular e-Devlet üzerinden tamamlanmış ve kuralar çekilmişti. Geçtiğimiz günlerde müşterek arsa yerleri ve sürece ilişkin detaylar açıklanırken müstakil arsalara ilişkin herhangi bir gelişme yaşanmadı.

MÜŞTEREK ARSA HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ.

TOKİ ARSALARI NE ZAMAN TESLİM EDECEK?

TOKİ’den müstakil arsa almaya hak kazanan vatandaşlar arsa projelerinde gelinen son durumu merak ediyor. Hak sahibi bir vatandaşın X sosyal medya platformu üzerinden ilk evim projesi ne zaman tamamlanacak? sorusuna TOKİ’den cevap geldi.

Sosyal medya üzerinden cevap veren TOKİ, “Merhaba, Sözleşme aşamasına gelen illerimize https://a.toki.gov.tr/Projeler/arsa.html adresinden "Arsa Tahsis Duyuruları/Arsa Belirleme Kura Takvimi" başlığından ulaşabilirsiniz. Ayrıca, ada/parsel/bölge bilgileri belirlenen vatandaşlarımız e-Devlet üzerinden gerekli kontrolleri yapabilir. Projelerimizin kura çekilişleri YouTube kanalımız [https://youtube.com/@TokiKurumsal] aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Projelere yönelik ilan edilecek gelişmelerden haberdar olmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir, web sayfamız https://www.toki.gov.tr/ adresini ziyaret edebilir ya da [444 86 54] no’lu çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.”

TOKİ’nin bu açıklaması soru işaretlerini gidermedi…

Kaynak: Vanolay - Suat Tink