Pandemiden önce Van Ferit Melen Havalimanı’nda başlatılan havaalanı genişletme çalışmalarının ardından sefer sayılarında yapılan değişiklik ve uçak biletlerindeki fahiş fiyat artışı ile yolcuların günler öncesinden uçak bileti bulamaması sorunu ağırlaşarak devam ediyor. Dış hatlarda hiçbir uçak seferinin yapılmadığı Van Ferit Melen Havalimanı’nda iç hatta uçmak da neredeyse imkansız hale geldi. Konuya ilişkin yapılan tüm çağrılara rağmen kentin siyasi aktörleri çözüm üretemiyor. Yapılan ziyaretler ise havada kalıyor…feritmelen

Yıllardır yaşanan uçak krizine ilişkin sosyal medya çalışmaları, basın açıklamaları, yürüyüş ve protestolar yapılmasına rağmen herhangi bir çözüm bulunamadı.

Vatandaşlardan gelen taleplere karşı defalarca ziyaret paylaşımı yapan AK Parti Van Milletvekili Kayhan Türkmenoğlu ve Burhan Kayatürk sorunu ilettiklerini ve çözüm için istişareler yaptıklarını belirtti.

Geçtiğimiz yaz aylarında da benzer paylaşımlar yapan Milletvekilleri, THY Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Abdülkadir Uraloğlu’nu ziyaret etmişti. Kente gelen Bakan Uraloğlu’na yaşanan sorun yerel yöneticiler tarafından da iletilmişti. Ancak herhangi bir gelişme yaşanmadı.vanuçaksorunu

ZİYARET VAR ÇÖZÜM YOK!

Kurban Bayramı ve okulların kapanmasıyla birlikte pik yapan uçak krizi sonrası bir ziyaret paylaşımı daha geldi.  AK Parti Van Milletvekilleri Kayatürk ve Türkmenoğlu, yeniden Bakan Uraloğlu’nu ziyaret etti.

Ziyarete ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yapan Türkmenoğlu, “Van Milletvekilleri olarak, Van’ımızın ulaşımla ilgili ihtiyaç ve sorunlarını aktarmak ve planlanan projelerin en kısa sürede hayata geçirilmesi amacıyla Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Abdülkadir Uraloğlu’na bir ziyaret gerçekleştirdik. Bu ziyarette, şehrimizin ve değerli vatandaşlarımızın taleplerini ilettik. Sayın Bakanımıza, Van’ın ulaşım alanındaki taleplerine gösterdiği yakın ilgi için şükranlarımızı sunarız” dedi.

Paylaşıma ilişkin yorum yapan vatandaşlar, yıllardır yaşanan ulaşım sorunlarına ilişkin yapılan bu ziyaretlerin havada kaldığını belirtti.

MUHALİF VEKİLLER DE SINIFTA KALDI

Vanlıların tamamının mustarip olduğu uçak ve ulaşım konusunda muhalefet kanadından da beklenen güçlü tepki gelmiyor. Uçak sorununa ilişkin çok az sayıda kişinin katıldığı yürüyüşe katılmayan vekiller, sorunun çözümü için yeterli gayreti göstermemekle suçlanıyor.

Van Uçak Krizi Başladı

“SİYASİ LOBİSİ GÜÇLÜ OLAN ŞEHİRLERDE BÖYLE SORUNLAR YOK”

Yıllardır devam eden uçak sorununun başlıca sebebinin kentin siyasi lobisinin olmamasından kaynaklandığını söyleyen Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Doğu Anadolu Bölge Başkanı Cevdet Özgökçe, “Uçak sefer sayılarının azlığıyla birlikte bilet fiyatları da çok yüksek. Yer bulana aşk olsun. Hastası olana, düğünü taziyesi olana Allah yardım etsin diyelim. Bu konuyla ilgili TÜRSAB olarak her fırsat bulduğumuzda Ulaştırma Bakanlığı’na ya da Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sıkıntıları iletiyoruz. Ama maalesef derdimize bir çare bulamıyoruz. Bunun da sebepleri ilin ya da bölgenin siyasi aktörlerinin acizliği, zayıflığıdır. Siyasi lobisi güçlü olan şehirlerin uçak sefer sayıları ortada. Yanı başımızdaki kentlere baktığımızda, siyasi lobisi güçlü olan şehirlerde böyle sorunlar yok. Urfa’da Antep’te Diyarbakır’da, Erzurum’da, Trabzon’da yok. Günübirlik uçaklarda yer var ve bilet fiyatları çok makul düzeyde. 2 bin liralara bin 500 liralara bin liralara günübirlik bilet bulabilirken oradaki halk, biz 40 güne 50 güne 20 güne uçaklarda yer bulamıyoruz ve çok fahiş fiyatlara, 12 bin liraya kadar bilet fiyatlarının çıktığını görüyoruz.” şeklinde konuştu.Cevdet Özgökçe Uçak Sorunu

SEFERLER ARTIRILSIN

Türkiye’nin en uzak kentlerinden olan Van’da yüksek talebe rağmen seferlerin artırılmaması tepkilere yol açıyor. Vanlılar, yıllardır devam eden bu soruna somut bir çözüm istiyor. Sefer sayılarının biran  önce artırılması gerektiğini dile getiren vatandaşlar, bir kez daha merkezi yönetime seslendi.

Muhabir: M. Ali Ortaç