Van’dan Çağrı: “Gazze ölüyor, duvarlar yıkılsın, kapılar açılsın” Van’dan Çağrı: “Gazze ölüyor, duvarlar yıkılsın, kapılar açılsın”

Van'da gece saatlerinde belli aralıklarla yağmaya başlayan kar, sabah saatlerinde etkisini artırdı. Kent merkezini beyaza bürüyen kar yağışı nedeniyle birçok mahalle ve mezra yolu ulaşıma kapanırken uçak seferleri de kar engeline takıldı.

Bahçesaray’da 71, Başkale’de 88, Çatak’ta 100, Erciş’te 72, Gevaş’ta 40 ve Gürpınar’da 80 olmak üzere toplam 451 yerleşim yerinin yolu ulaşıma kapanırken uçak seferleride rötarlı gerçekleşti.

Van Büyükşehir Belediyesi ve Karayolları 11. Bölge Müdürlüğüne bağlı ekipler, kapalı yolları açmak için çalışmalarını aralıksız sürdürürken, etkili olan kar yağışı uçak seferlerini de olumsuz etkiledi. İzmir ve İstanbul’a planlanan uçak seferleri olumsuz hava şartları nedeniyle rötarlı gerçekleşti.

Bölge genelinde havanın çok bulutlu ve kapalı, aralıklı kar yağışlı olması beklendiğini açıklayan Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğü yetkilileri ise yağışların Bitlis, Hakkari ve Van’ın güney kesimlerinde sabah saatlerinden itibaren zaman zaman kuvvetli olması beklendiği, gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı ile yer yer pus ve sis hadisesi konusunda uyarılarını yineledi.

Kaynak: Vanolay - Haber Merkezi