Kayyum döneminde Van Büyükşehir Belediyesince hayata geçirilen 4 bin metrekarelik 4 semt pazarının ne zaman açılacağı araştırılıyor. Vatandaşlar, uzun zamandır yapımı tamamlanmasına rağmen hizmete alınmayan kapalı semt pazarlarının açılmasını istiyor.

Prefabrik olarak tasarlanan ve yapı itibarıyla afetlere karşı dayanıklı olan kapalı semt pazarları İpekyolu ilçesi Yalı Mahallesi, Edremit ilçesi Eski Cami ve Şabaniye Mahalleleri ile Tuşba ilçesi Kalecik Mahallesi’nde yapıldı.van kapalı semt pazarı (4)

Olası afet durumlarında koordinasyon merkezleri olarak da kullanılabilecek şekilde tasarlanan kapalı semt pazarlarında, satış stantları, lavabolar, mescit, idare ve zabıta odaları gibi donatılar yer alıyor. 

SEÇİM SONRASI AÇILIŞ ERTELENDİ

Yapımları tamamlanan semt pazarlarının peyzaj ve çevre düzenlemesi çalışmalarının ardından hizmete açılması planlanıyordu. Ancak 31 Mart yerel seçimlerinin ardından yönetimin değişmesiyle açılışı ertelenen semt pazarlarının akıbeti merak konusu olmaya devam ediyor.van kapalı semt pazarı (1)

Aradan geçen 3 aya rağmen semt pazarlarına ilişkin herhangi bir gelişme yaşanmazken vatandaşlar biran önce açılması gerektiğini belirtiyor.

Şabaniye Mahalle sakinleri, aylardır tamamlanan kapalı semt pazarının açılmasıyla birlikte konforlu ve hijyenik bir ortamda alışveriş yapılabileceğini aynı zamanda trafik akışının artık duramayacığını dile getirdi.semtpazarı (3)

VAN’DA DİĞER MAHALLELERİNE DE KAPALI SEMT PAZARLARI KURULACAK MI?

Van’ın Edremit, Tuşba ve İpekyolu ilçelerinde farklı günlerde kurulan 11 semt pazarı yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Geleneksel Pazar anlayışının sürdürülmesinde önemli bir role sahip olan semt pazarları modernleştirilerek yaşatılıyor.semtpazarı (2)

Van Muradiye Şelalesi yağışlarla coştu Van Muradiye Şelalesi yağışlarla coştu

4 mahallede yapımı tamamlanan kapalı semt pazarlarının biran önce hizmete alınması beklenirken diğer mahallelerde de kapalı semt pazarlarının yapılması isteniyor.

Muhabir: M. Ali Ortaç