Milyonlarca çocuğun Kur'an-ı Kerim ve dini bilgiler öğrendiği Yaz Kur'an kurslarında eğitim-öğretim tek dönem halinde 1 Temmuz - 16 Ağustos arasında yüz yüze gerçekleştirilecek. Kursun il gününde camileri dolduran çocuk ve gençler, Kur'an-ı Kerim ve elifba dersleriyle birlikte İslam'ın temel inanç esaslarını, ibadetleri ve Hazreti Muhammed'in hayatını öğrenecek.Van Yaz Kuran Kursları Başladı (6)

Vanspor'dan iki transfer birden! Vanspor'dan iki transfer birden!

Yaz Kur’an kurslarına kayıt yaptırmak isteyenler, cami ve Kur’an kurslarında 10 Temmuz’a kadar kayıtlarını yaptırabilecek.Van Yaz Kuran Kursları Başladı (2)

Kur'an-ı Kerim ve dini bilgilerin yanı sıra çocukların yaşlarına uygun sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerin de yer alacağı ‘Yaz Kur'an Kursları'nda bugün kentteki birçok camide resmi açılışın yapıldığını anımsatan Yukarı Nurşin Cami İmam Hatibi Musa Süslü, “Bugün itibariyle yaz Kur’an kursları başladı. Yaz Kur’an kurslarını önemsiyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığımız da bu kursa çok önem veriyor. Çünkü toplumumuzun büyük bir kesimi küçük yaşta öğrendikleriyle yetiniyor. Yani toplumun hakikaten yüzde 80’i belki yüzde 90’ı bu yaşta öğrendikleriyle yetiniyor. Onun için yaz Kur’an kursları çok önemli. Sizin vasıtanızla tüm velilere sesleniyorum; gençlerimizin, çocuklarımızın ellerinden tutup camiye getirsinler. Biz burada öğrencilerimize bu sene diyanetin yayınlarından hem elif-ba hem de dinimi öğreniyorum kitabını veriyoruz. Kur’an-ı Kerim ve dini bilgiler derslerini veriyoruz, sosyal etkinliklerimiz var. İnşallah velilerimizden iyi bir geri dönüş bekliyoruz.” dedi.Van Yaz Kuran Kursları Başladı (9)

FARKLI GRUPLARDA EĞİTİMLER VERİLİYOR

Büyük bir alana sahip olan Yukarı Nurşin Camii’nde farklı gruplar halinde dersler verildiğine dikkati çeken Musa Süslü, “Büyük güzel bir camimiz var, avlumuz geniş. Aynı zamanda bizim camide erkekler için cami içerisinde ders veriyoruz, kızlar için aşağıda Kız Kur’an kursumuz var, caminin altında bizim gençlik merkezi dediğimiz bir bölümümüz var orada da 4-6 yaş grubu öğrencilerimiz var, caminin ön tarafında da hafızlık Kur’an kursumuz var. Bizim burada tabi ki birinci dersimiz Kur’an-ı Kerim. Sabah öğrencilerimiz geldiklerinde Kur’an-ı Kerim dersi veriyoruz ondan sonra teneffüs veriyoruz ardından dinimi öğreniyorum kitabından dini bilgiler dersleri hemen sonra da cami ortamına uygun oyunlar oynatıyoruz.” ifadelerini kullandı.Van Yaz Kuran Kursları Başladı (7)

VELİLERE ÇAĞRI

Velilere çağrıda bulunan Süslü, “Tabi ki velilerimize şunu söylemek istiyorum, nasıl çocuklarımızı sabah erkenden kaldırıp okula götürüyorsak veya bir spor okuluna nasıl götürüyorsak, önemsiyorsak aynı şekil de velilerimizden istirhamımız önemsesinler bu işi. Sabah erkenden çocuklarını kaldırıp kahvaltılarını yaptırsınlar. Önemsesinler ki çocuklar da değer görsün daha verimli olur diye düşünüyorum.” diye belirtti.Van Yaz Kuran Kursları Başladı (4)

Vanolay’a konuşan öğrenciler de camiye geldikleri için mutlu olduklarını söyleyerek, hem dini bilgileri öğrenip hem de arkadaşlarıyla eğlenebildiklerini dil getirdi.

Van Yaz Kuran Kursları Başladı (5)Van Yaz Kuran Kursları Başladı (8)Van Yaz Kuran Kursları Başladı (3)Van Yaz Kuran Kursları Başladı (1)

Muhabir: Vanolay - Suat Tink