Van’da 9 Kasım 2011 tarihinde yaşanan depremin ardından Edremit ilçesinde Kuveyt Konutları adıyla 62 konut inşa edildi. Bu konutlara eşini kaybeden kadınlar ve yetim kalan çocukları yerleştirildi. Ancak kadınlar, bu konutlara yerleştikten sonra başka pek çok sorunla karşı karşıya kaldı.

Van'da Bayramın 3.Günü Hizmet Veren Nöbetçi Eczaneler...Van'da Bugün Nöbetçi Eczaneler Hangileri? Van'da Bayramın 3.Günü Hizmet Veren Nöbetçi Eczaneler...Van'da Bugün Nöbetçi Eczaneler Hangileri?

Bu konutlarda yaşayan kadınlar doğalgazın olmaması nedeniyle ısınma, yerleşim yerlerinin kent merkezine uzak olması ve toplu taşıma aracı azlığı nedeniyle ulaşım gibi sorunlarla karşı karşıya. Edremit ve Büyükşehir Belediyesinin sorunlara kulak tıkadığını belirten aileler sorunlarının çözülmesini istiyor.

Bir ekmek alabilmek için kilometrelerce yol yürümek zorunda kalan ailelerin dramına kayıtsız kalmayan HÜDA PAR Edremit Belediye Başkan adayı Erdal Sümen ve ilçe teşkilatı bölgeye giderek sorunları dinledi. 

Kuveyt konutlarının önünde bir açıklama yapan Sümen, “Özellikle bayan kardeşlerimizi servisler yolda bıraktığı için yaklaşık 1 kilometreye yakın yolu yürümek zorunda kalıyorlar. Özellikle kış aylarında başıboş köpeklerin bu yolu mesken tutmasından dolayı çok ciddi bir sorunla karşı karşıya kalıyorlar. Kardeşlerimizle de konuştuk, bu sorunlar çözülene kadar da inşallah üzerinde duracağız.” dedi.

Kaynak: Vanolay - Kasım Keklik