Van’da karla birlikte sokaklar ve ana caddelerdeki kaldırımlar buz pistine döndü, yazın köstebek yuvasına dönen çukurlu yollarda ise göletler oluştu. Belediyelerin merkezi mahallelerde bile çalışmadığını belirten vatandaşlar, eleştiride bulundu.

Kara teslim olan Van’da yetersiz çalışmalar nedeniyle yollarda yürümek çileye dönüştü. Kar nedeniyle il genelinde 201 mahalle ve mezra yolu ulaşıma kapanırken kent merkezinde ise araç sürücüleri ve yayalar zorlu anlar yaşadı. Zamanında temizlenmeyen kaldırımlarda buzlanma görülürken çukurlu yollar dolan suyla gölete döndü. Merkez cadde ve sokaklarda bırakılan kar birikintileri de çirkin bir görüntüye yol açtı.

Van Gürpınar'da 111 sosyal konutun inşaatı başlayacak! Van Gürpınar'da 111 sosyal konutun inşaatı başlayacak!

BELEDİYELER SESSİZLİĞİNİ KORUYOR

Belediyeler, kapanan yolların açılması için çalışma başlatıldığını belirtti ancak şehir merkezindeki birçok cadde ve ara sokağın karla kaplı olması gözden kaçmadı. Vatandaşlar, Cumhuriyet ve Maraş Caddesi dışında kalan ara sokaklara girilmediğini belirterek tepkilerini dile getirdi.

Yağışın geleceği günler öncesinden belli iken belediyenin hazırlıksız yakalandığını vurgulayan Vanlılar, “Belediye çalışmıyor, yani görmüyoruz. Kar yağışı başladı. Karla mücadele edecek yollarda ekip yok. Çalışmalar yetersiz kaldı” diye sitem etti.

Kaynak: Vanolay - Suat Tink