Van’da sokakta kalan yaşlı adam ve ailesinin soğuk havadaki durumları yürek sızlattı. İpekyolu İlçesi Kevenli Mahallesindeki TOKİ’lerde yaşayan 5 nüfuslu Çetin Ailesi, 5 gündür dışarıda yaşıyor. Bir yıldır ücretsiz kaldıkları evden çıkmak zorunda kalan ve ev bulamayan aile, soğuk havada yaşam mücadelesi veriyor.

“Van’da 50 binin üzerinde genç işsiz” “Van’da 50 binin üzerinde genç işsiz”

Ailenin durumuna ilişkin videoyu paylaşan Vanlı Amcan Sosyal Yardım ve Dayanışma Derneği, destek istedi. O paylaşımın ardından sosyal medya kullanıcıları yetkililerin harekete geçmesi için yüzlerce yorum ve paylaşım yaptı.

GAZETECİLER AİLEYE ULAŞTI

Aileye ulaşan gazetecilerin edindiği bilgiye göre, yaklaşık bir yıldır hayırsever bir vatandaşın kendilerine verdiği evde yaşayan Çetin Ailesi, ev sahibin evine doğal gaz tesisatını çekmesinin ardından evden ayrıldı. Ailesi ve eşyalarıyla birlikte dışarıda kalan baba Ali Çetin (63), hayırseverden ve yetkililerden yardım bekliyor. Dışarıda kaldıkları için çocuklarının hastalandığını dile getiren Çetin, yardım yapılmaması durumunda dışarıda yaşamaya devam edeceklerini, ancak çocuklarının da eğitim hayatından geri kalmasından endişe duyduğunu söyledi.

Ali Çetin, 5 nüfuslu ailesiyle ev bulamadıklarını ve dışarıda yaşamak zorunda kaldıklarını belirtti. Yaklaşık bir yıldır hayırsever bir ev sahibinin evinde ücretsiz bir şekilde kaldığını ifade eden Çetin, “Ev sahibi doğal gaz çektikten sonra kendi isteğimizle evden çıktık. Ailemle birlikte 6 gündür burada yaşıyoruz. Bize şu an bir ev lazımdır. Bana yardım edecek hayırseverlere teşekkür ediyorum. Kimseden şikayetçi değilim. Çocuklarımla birlikte yaşıyorum. Onlar burada hasta oldu doktora gönderdim. Telefonum olmadığı için kendilerine ulaşamıyorum” dedi.

“Çocuklarım derslerden geri kalmasın”

Şu an için çadırda dışarıda yaşamaya devam edeceklerini dile getiren Çetin, “Durumumuzu yetkililere bildirdik ama kimseden cevap alamdık. Çocuklarım derslerden geri kalmasın diye bize bir sıcak yuva versinler. Eğer hayırseverler bize yardım ederse Allah razı olsun. Biz dilenci değiliz” diye konuştu.

Kaynak: Vanolay - Suat Tink