Van Gölü Havzası'nda yaşayan inci kefallerinin, büyük sürüler halinde akarsulara göç yolculuğu devam ediyor. Yolculukları anında engelli noktaları zıplayarak aştığı için "uçan balıklar" olarak da adlandırılan inci kefallerinin ortaya çıkardığı bu muhteşem doğa olayı görenleri büyülüyor.Van Inci Kefali Göçü Sürüyor (12)

Her yıl 15 Nisan-15 Temmuz tarihleri arasında suyun akışının tersine yüzerek tatlı sulara göç eden inci kefallerinin yolculuğuna, yöre sakinlerinin yanı sıra yerli ve yabancı binlerce turist tanıklık ediyor.Van Inci Kefali Göçü Sürüyor (11)

HERKESE YASAK ONLARA SERBEST!

Göçünün en yoğun yaşandığı Erciş Balık Bendi alanında suyun tersine doğru yüzerken aynı zamanda martıların da hedefi haline gelin inci kefalleri görsel bir şölen oluşturuyor. Neslini devam ettirmek için tatlı sulara göç eden inci kefali balığını 15 Nisan – 15 Temmuz tarihleri arasında avlamak yasak ancak martılar bu yasağı dinlemiyor.Van Inci Kefali Göçü Sürüyor (13)

Neslinin korumak için Van Gölü'nün tuzlu ve sodalı suyundan çıkarak, 12 ayrı noktadan göle dökülen akarsulara yumurtalarını bırakmak için yaklaşık 1.5 ay önce başlattığı göçe tanık olmak isteyenler Van’a akın ediyor.Van Inci Kefali Göçü Sürüyor (14)

Bayram tatilinin 5 günlük kaza bilançosu! Bayram tatilinin 5 günlük kaza bilançosu!

“İNCİ KEFALLERİ HİÇ OLMADIĞI KADAR BÜYÜK BİR COŞKUYLA AKARSULARA GİRİŞ YAPIYOR”

Yağış rekorlarının kırıldığı Van’da akarsu debilerinin son yıllara nazaran yükseldiğini belirten Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Su Ürünleri Fakültesi Doktor Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş, “İnci kefali Van Gölü’nün tuzlu ve sodalı sularında yaşayan endemik bir balık türü. Yaşamını her ne kadar Van Gölü’nün tuzlu ve sodalı sularında sürdürse de üreme dönemi olan Nisan ve Temmuz ayları arasında üremek için Van Gölü’ne dökülen tatlı sulara göç gerçekleştiriyor. Bu sebepten dolayı yaz aylarında Van Gölü’ne dökülen akarsularda yeterli miktarda olması hayati bir öneme sahip. 2020 yılından 2023 yılına kadar geldiğimizi süreç içerisinde maalesef akarsuların debileri çok çok düşüktü. Çünkü kışın yağan kar yağışı ve ilkbaharda düşen yağmur yağışları mevsim normallerinin altında gerçekleşti. Durum böyle olunca inci kefali akarsularda üremek için yeteri miktarda su bulamadı. Fakat bu sene şanslıyız akarsuların debileri hiç olmadığı kadar yüksek. Bu çok sevindirici ve mutlu edici bir durum. Bu sene akarsulara gittiğiniz zaman inci kefallerinin coşkuyla, heyecanla geçen yıllarda hiç olmadığı kadar akarsulara giriş yaptığını görüyoruz.” dedi.Mustafa Akkuş

Erciş Balık Bendi’nin yanı sıra kent merkezinden geçen derelerde de inci kefallerini görmek mümkün.Van Inci Kefali Göçü Sürüyor (10)Van Inci Kefali Göçü Sürüyor (8)Van Inci Kefali Göçü Sürüyor (7)Van Inci Kefali Göçü Sürüyor (6)Van Inci Kefali Göçü Sürüyor (5)Van Inci Kefali Göçü Sürüyor (4)Van Inci Kefali Göçü Sürüyor (3)Van Inci Kefali Göçü Sürüyor (2)Van Inci Kefali Göçü Sürüyor (1)

Muhabir: Suat Tink