Fotoğrafçılık öğrencileri Akdamar Adası'nı görüntüledi Fotoğrafçılık öğrencileri Akdamar Adası'nı görüntüledi

Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Abdullah Zeydan’ın İl Seçim Kurulu’nun kararıyla memnu hakları geri alındı. Kararın ardından Van’da sokaklar karıştı. Seçim kurulunun mazbatayı ikinci olan Ak Parti adayı Abdulahat Arvas’a vermesi ile tansiyon iyice yükselirken konuyla ilgili AK Parti’den beklenen açıklama geldi.

AK Parti MKYK toplantısın sonrası açıklama yapan parti sözcüsü Ömer Çelik, “Bu konu tabi il seçim kurulunun takdirinde olan bir konu. Bu yasal mevzuat ile ilgili bir konu. Memnu hakların iadesi konusunda gerekli şartların yerine gelmemesi nedeniyle il seçim kurulu böyle bir karar almış. Bu siyasi alanın müdahale ettiği, hükümetin müdahale ettiği bir alan değil. Yeterli şartların yerine gelmemesi ile ilgili bir karar. Burada il seçim kurulu yetkili ve YSK yetkili. Konu hukuki bir konu.” ifadelerini kullandı.

VAN’DAKİ OLAYLARA İLİŞKİN AÇIKLAMA

Karar sonrası çıkan sokak olaylarına ilişkin de konuşan Çelik, “İtiraz edecekler ise yapacakları itiraz mekanizmaları bellidir. Sistemimiziz bir türlü güvenlik supabı vardır. Hukuken haklılar ise zaten sonuç onların arzu ettiği gibi olacaktır. Ama haklı değillerse, memnu haklar konusunda bir problem varsa ki seçim kurulu böyle diyor, buna da herkesin saygı göstermesi gerekir. Demokratik tepki gösterelim deniliyor sonra sokaklar yakılıp yıkılıyor, polise saldırılıyor. Demokratik tepki göstermek herkesin hakkıdır. Ama bunu şiddet olaylarına dönüştürmenin bir bağı yoktur. Bunu polise saldırıya dönüştürmenin bağı yoktur. İtiraz yolu bellidir. Herkes itirazını yapar YSK kararını verir.” dedi.

Kaynak: Vanolay - Haber Merkezi