Ellere tramvay, Van’a ‘tabanvay’ Ellere tramvay, Van’a ‘tabanvay’

Buruk bir bayram geçiren İslam alemi, çeşitli etkinliklerle Gazze’de yaşanan soykırıma dikkat çekiyor. Van’da da “Gazze için de bayram olsun” başlığıyla yapılan programda şehitler için gıyabi cenaze namazı kılınarak dua edildi. 

Hz. Ömer Camii’nde kılınan Cuma namazının ardından bir araya gelen Vanlılar, gıyabi cenaze namazı kılarak yapılan basın açıklamasını dinledi. Van Filistin Destek Platformu Bayramlaşma (3)

Platform adına yapılan basın açıklamasında, “Gazze’deki soykırım ve bütün yoksunluklara rağmen şanlı direniş 6. ayını da geride bıraktı. Altı gün savaşlarında bölgenin en güçlü ülkelerini dize getiren İsrail, neredeyse yirmi yıldır abluka altında tuttuğu Gazze direnişine karşı hiçbir askeri başarı elde edemedi. Gazze, direnişiyle onurlu ve aziz… Ümmet; ramazan, iftar ve hatta bayram telaşıyla mahcup ve aciz. Gazze, direnişiyle, şehadetleriyle ders vermeye, uyandırmaya, diriltmeye devam ediyor. İslam dünyası ise anlamıyor. Nitekim, Filistinli imam Mahmut Hasanat hutbeye çıkarak; ” 30.000  şehidin, 70.000  yaralının, 100.000  sakatın, 2 milyon evsiz ve aç susuzun uyandırmadığı, bir şey anlatmadığı bir ümmete ben buradan konuşsam ne olur konuşmasam ne olur, kamet getirin de namazımızı kılalım” dedi ve hutbeden indi. İnsanlık için feveran, ümmet için sitem olan bu haykırışı çok iyi anlıyoruz. Acziyetimiz yüreğimizi sıkıştırıyor, mahcubiyetimiz tevil kaldırmıyor. Ama bizler, biz sussak da tarihin susmayacağını bilerek konuşmaya, gücümüz yettiği sürece konuşmaya, gücümüzün yettiği her şeyi yapmaya devam edeceğiz. Dualarımız ısrarlı bir şekilde devam edecek. Yardımlarımız, boykotumuz kesintisiz sürecek biiznillah. Ne Gazze'de, ne başka coğrafyalarda tüm zulümlerin kökü kazınıp, tüm zalimlerden hesap sorulana kadar durmayacağız.” ifadelerine yer verildi.Van Filistin Destek Platformu Bayramlaşma (2)

Siyonist rejimler yapılan ticarete kısıtlama getirilmesinin olumlu ama yetersiz olduğuna vurgu yapılan açıklamada tüm ilişkilerin kesilmesi gerektiği belirtilerek şu sözlere yer verildi: “Hamas’a terör örgütü diyen, Hamas lideri İsmail Heniyye ve ailesi ile ilgili onlarca iftira atanların da bu olaylarla alakalı yaptıkları hiçbir açıklamayı samimi bulmadığımızı ilan ediyoruz. Bu vesile ile Ramazan bayramının birinci gününde 3 oğlu ve 3 torunu şehit edilen Hamas lideri İsmail Heniye’yi tebrik ediyoruz. Ailesinden altmış kişiyi bu savaşta şehit veren bir liderliğin bozulmayan metaneti karşısında tüm azgın güçlerin diz çökeceğine inanıyoruz. Son olarak tüm mazlumlardan yana olduğumuzu, kassam mücahitlerinden yana olduğumuzu, kanımızın son damlasına kadar zalimlere karşı olduğumuzu, yeryüzünde hiç fitne kalmayıp din tamamen Allah'ın oluncaya kadar mücadeleye devam edeceğimizi tekrarlıyoruz. Allah'ın dininin yardımcıları olacağız inşallah.”

Program yapılan dua ve bayramlaşma ile sona erdi.

Kaynak: Vanolay - Suat Tink