Geçtiğimiz yıl 1 milyon 683 bin 643 kişinin geçiş yaptığı Van Kapıköy Sınır Kapısı, turizm anlamında son 8 yılın rekorunu kırarken, ticari hareketlilikte istenilenin olmaması büyük bir eksiklik olarak görülüyordu. 30 yıldır beklenen transit geçişler sonunda başlıyor.

Kentin ihracat rakamlarında bekleneni yakalayamaması büyük bir eksiklik olarak görülüyor. Van’ın bu yöndeki talepleri sürerken konuyla ilgili önemli bir açıklama geldi. Van TSO Yetkililerinden alınan bilgiye göre, önümüzdeki günlerde Van Kapıköy Sınır Kapısında transit geçişler geçişler başlayacak.kapıköy-3

Akdamar Adasında çiçek açmasıyla birlikte rengarenk oldu Akdamar Adasında çiçek açmasıyla birlikte rengarenk oldu

BAKAN BOLAT SİNYALİ VERMİŞTİ 

Türkiye'nin İran için batıya açılan kapı konumunda olduğuna dikkat çeken Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye-İran arasında gümrük alanında ciddi bir işbirliği olduğunu söyledi.

Yaklaşık 30 yıldır İran tarafında yapılması beklenen, ancak yapımı tamamlanmayan yol nedeniyle transit geçişlere ve tır ticaretine açılamayan Kapıköy - Razi Sınır Kapısı için önemli açıklama yapan Ticaret bakanı Ömer Bolat, "Kapıköy Sınır Kapısı'nın karşısında olan Razi Sınır Kapısı'nda İran tarafı ulaştırma yol faaliyetlerini tamamladığında, transit geçişlere ve tır ticaretine açılacak" dedi.

Kaynak: Vanolay - Kasım Keklik