Van'da 31 yıl önceki katliamda şehit edilenler anıldı Van'da 31 yıl önceki katliamda şehit edilenler anıldı

29 Haziran-7 Temmuz tarihleri arasında Van’da düzenlenecek Kültür Yolu Festivali'nde onlarca şarkıcıya milyonlarca lira harcanacak. Yıllardır hizmet alamayan Van’da böyle bir israfın yapılması büyük tepki toplarken konuya ilişkin bir açıklama da Hür Dava Partisi Van İl Başkanlığı’ndan geldi. HÜDA PAR’dan yapılan açıklamada, “Van'ın festivallere değil hizmete, yatırımlara ve istihdam alanlarına ihtiyacı var” denildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2021 yılında düzenlenmeye başlayan Kültür Yolu Festivali 29 Haziran-7 Temmuz tarihleri arasında Van’da düzenlenecek. Van'da ilk kez düzenlenecek olan festival için milyonlarca lira harcandı.Van Kültür Festivali Israfı

16 ilde düzenlenen festival süresince büyük bir israf yapılarak hazineden harcanan milyarlarca lira şarkıcılara akacak. Festivallere her kesimden tepkiler gelmeye devam ediyor.

Tasarruf tedbirlerinin alındığı bir ortamda yapılan bu israfa tepki gösteren HÜDA PAR Van İl Başkanlığı, “Bir taraftan Maliye Bakanlığı zam üstüne zam yapıyor. Vatandaşa ölümü gösterip sıtmaya razı ediyor.  Diğer taraftan Kültür Bakanlığı festival adı altında har vurup harman savuruyor. Van'ın festivallere değil, hizmete, yatırımlara ve istihdam alanlarına ihtiyacı var.  Van Türkiye'nin en genç nüfusuna sahip illerden biri olmasına rağmen işsizlikte de en ön sıralarda. Milyonlarca lira sanat adı altında çarçur edileceğine memleketimizde kalıcı eserlere harcanması en doğrusu olacaktır. Bir taraftan tasarruf deyip kemer sıkma politikası uygulanıyor. Diğer taraftan vatandaşın parası ile israfın alası yaşanıyor. Sanırsın her bakanlık farklı bir ülkeye ait... Vanlılar olarak festival değil, yatırım istiyoruz...” ifadeleri yer verdi.

Muhabir: Vanolay - M. Ali Ortaç