Dünyaca ünlü Van Kahvaltısı’nın en önemli ürünü olan otlu peynir, taze haliyle tezgâhlarda satışa sunuluyor. Çoğunluğu kırsal kesimlerde elde edilen ve yöre halkının önemli geçim kaynaklarından olan otlu peynir, Tarihi Peynirciler Çarşısı’nda hediyelik olarak Türkiye’nin dört bir köşesine gönderiliyor.Hediyelik Van Otlu Peyniri (5)

Van’ın en önemli geçim kaynağı olan otlu peynir, ilkbaharda yüksek kesimlerde toplanan çeşitli otlarla sütün buluşması sonucu yapılıyor. Temmuz ayı sonuna kadar taze olarak satışa sunulan otlu peynir yaz aylarında tatil için memleketine gelenler tarafından hediyelik olarak şehir dışına götürülüyor.Hediyelik Van Otlu Peyniri (2)

Dişi ağrıyan kadın ölümden döndü! Van'da hayata tutundu... Dişi ağrıyan kadın ölümden döndü! Van'da hayata tutundu...

“VAN’IN HEDİYELİK ÜRÜNÜ OTLU PEYNİRDİR”

Tarihi Peynirciler Çarşısı’nda esnaflık yapan Rüstem Apaydın, “Her yörenin hediyelik sayılabilecek bir ürünü var, bizim de hediyelik eşyamız Van otlu peyniridir. Otlu peynirimizi çevre illere ve yurtdışına çok gönderiyoruz. Hâlihazırda Van otlu peyniri otellerdeki restoranlarda soğuk meze olarak tüketiliyor. Türkiye otlu peyniri en çok İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Bursa, Kayseri ve Trabzon’a çok gönderiyoruz. Van otlu peynirini de sadece Vanlı yemiyor. Özellikle doğu kökenli olup da batıda yaşayan insanlar daha fazla tüketiyor” dedi.Hediyelik Van Otlu Peyniri (4)

VAN OTLU PEYNİR FİYATLARI NE KADAR?

Çarşıda, koyun sütünden üretilen otlu peynirin fiyatı 170 ila 200, inek sütünden üretileni ise 130 il 150 liradan satışa sunuluyor.Hediyelik Van Otlu Peyniri (3)

Muhabir: Vanolay - Suat Tink