Nemrut'un ayıları uyandı Nemrut'un ayıları uyandı

Çocuk yaşlarda babasından devraldığı bağlama imalatı mesleğini 1992 yılında Van’a taşıyan 58 yaşındaki Tevhid Topal, özel sipariş üzerine büyük bir emekle ürettiği bağlamaları dünyanın dört bir yanına gönderiyor. Büyük bir sabır gerektiren mesleğini gelecek kuşaklara aktarmak için çaba gösteren Tevhid usta, açtığı kurslarla özel dersler veriyor.

Yarım asra yakındır atölyesinde imalat çalışmalarını sürdüren Tevhid usta, üretimini yaptığı bağlamalarını Türkiye’nin yanı sıra Amerika, Yeni Zelanda ve Almanya gibi ülkelere gönderiyor.

25-30 YILLIK BAĞLAMALARI HALA KULLANILIYOR

12 yaşlarında mesleği babasının yanında öğrenmeye başladığını belirten Tevhid Topal, Erzurum’un ardından 1992 yılında Van’a yerleştiğini ve mesleğini burada sürdürdüğünü anlattı. Topal, “Bu işe karşı her zaman bir meslek aşkıyla çalıştım. Son zamanlarda bağlama üretimi konusunda kurslar veriyorum. Atölyede öğrenciler yetiştiriyorum. Sabırlı değilseniz ve ağaçlarla uğraşmak sevmiyorsanız bağlama yapamazsınız. Bu işi seri üretimle yapanlar var ama ben ayda en fazla iki bağlama üretebiliyorum. Dolayısıyla ortaya mükemmel ürünler çıkıyor. Şu an 25-30 yıllık bağlamalarım piyasada dolaşıyor” dedi.

Çırak olarak başladığı meslekte 10 yıla aşkın bir süredir usta olmak için gayret gösterdiğini ifade eden Fırat Turan ise mesleğin kaybolmaya yüz tutması için uğraş verdiklerini söyledi.

Kaynak: Vanolay - Suat Tink