Van YYÜ Gazze Dayanışma Çadırı’nda nöbet tutan üniversite öğrencileriyle beraber Gazze’deki akranlarının yaşadıklarını anlatan çocuklar, anlamlı bir program düzenledi . Üniversiteli abi ve ablalarının desteğiyle hazırladıkları tiyatro gösterisiyle Gazze’de yaşananları canlandıran çocuklar, seslendirdikleri şiir ve ezgilerle akranlarını andı.

 

Kampüste bulunan Gençlik Merkezi Konferans Salonunda düzenlenen programa, akademisyen ve öğrencilerin yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.Van Gazze Tiyatro Gösterisi (5)

Çocukların sergilediği tiyatroda Gazze’deki çocuklarla dünyanın başka bir yerindeki çocuklar arasında özellikle boykot konusunda kurulan gönül bağı ve duyarsız anne babalara rağmen ortaya koyulan boykot duyarlılığı ele alındı.Van Gazze Tiyatro Gösterisi (4)

Program akışına ilişkin bilgi veren Van YYÜ İlahiyat Fakültesi 1. sınıf öğrencisi Esma Sak, “Yaklaşık 1 aydır kurduğumuz Gazze Çadırı’nda birçok program ve etkinlik yaptık. Oluşturduğumuz programlarda akademisyen hocalarımız hep yanımızdaydı. Aynı şekilde çocuklar da yanımızdaydı, her gün gidip gelerek artık çadırın bir parçası oldular. Çocukların boykota karşı olan duyarlılıklarından dolayı bir program hazırlamak istedik. Tiyatro gösterisi, koro ve şiir dinletisi olacak şekilde bir program hazırladık. Tiyatro gösterisinde anne ve babalarını kaybetmiş Gazzeli bir aile ile anne ve babanın sağ olduğu ancak ebeveynlerin duyarsız olduğu bir aileyi ele aldık. Bir tarafta Gazze’de bombardıman içerisinde hayatta kalmaya çalışan çocuklar varken diğer tarafta da onları savunan küçük çocukları görüyoruz. Anne ve babalarına boykotlu ürünlerin alınmamasını söylüyorlar. Bunun dışında koro dinletimiz oldu. Ayrıca Filistin temalı şiirler seslendirildi.” ifadelerini kullandı.Van Gazze Tiyatro Gösterisi (2)

İpekyolu’nda tandır evi yangın Çıktı İpekyolu’nda tandır evi yangın Çıktı

Çocukların seslendirdiği şiir ve ezgiler duygu dolu anlara sahne oldu. Van Gazze Tiyatro Gösterisi (3)

Muhabir: Vanolay - Furkan Ersöz