Lider Erokspor’un 2 puan gerisinde şampiyonluk şansını son haftaya taşıyan Vanspor, Serik Belediyespor’un şike şüpheleri içeren kararını protesto ederek maçtan çekildi. Peki, Vanspor ceza alacak mı? Maçtan çekilmenin cezası ne? İşte TFF’nin Vanspor’a verebileceği cezalar…

Erokspor maçına maça çıkmayacaklarını duyuran Serik Belediyespor oyuncuları, yönetimin kendilerine verdikleri sözü yerine getirmesini istedi. Oyunculara rest çeken Serik yönetiminin U-19 takımıyla maça çıkma kararı şike şüpheleri uyandırdı.

Bu senaryonun gerçekleşmesi halinde maça çıkmayacaklarını duyuran Vanspor yönetimi, Bursaspor maçının 22. Dakikasında takımı sahadan çekti.Vanspor Protesto

VANSPOR CEZA ALACAK MI? MAÇTAN ÇEKİLMENİN CEZASI NE?

Türkiye Futbol Federasyonu'nun düzenlediği Futbol Müsabaka Talimatı'nın 24. maddesine göre, Vanspor puan silme, para cezası ve tazminat cezası alabilir.

Vanspor’da hazırlıklar sürüyor: Hedef 1. Lig Vanspor’da hazırlıklar sürüyor: Hedef 1. Lig

FMT kararlarına göre, “Başlamış bir müsabakayı terk eden takım hakkında hükmen mağlubiyet kararı verilmekle beraber ayrıca mevcut puanlarından galibiyet halinde verilen puan kadar puan silinir. Böyle durumlarda ilgili kulüp, hakemlerin masrafları ile diğer masrafları ve karşı takımın zararlarını karşılamak üzere TFF tarafından takdir edilecek tazminatı ödemek zorundadır.

Bir sezon boyunca ikinci defa müsabakaya gelmeyen, müsabaka sahasına gelmekle beraber müsabakaya çıkmayan veya müsabakayı terk eden takım hakkında hükmen mağlubiyet kararı verilmekle beraber, bu takım ligden çıkarılarak bir alt lige düşürülür ve bu müsabaka tarihinden itibaren bu takımla müsabakası olan diğer takımlar müsabakaları oynamaksızın hükmen galip gelmiş sayılırlar.

Gelişim liglerinde mücadele eden takımlarının müsabakalarında bu hüküm uygulanmaz, TFF tarafından tespit edilecek esaslara göre işlem yapılır. Ligden çıkarılarak alt lige düşürülen takım sayısı, o ligden aldığı derece nedeni ile düşecek takım sayısı kadar veya daha fazla ise ayrıca sezon sonundaki puan sıralamasına göre düşme uygulanmaz, daha az sayıda ise eksik kalan takım sayısı kadar puan sıralamasına göre alt lige düşürülür.” cezaları veriliyor.

PLAY-OFF RİSKE GİRER Mİ?

Puan silme cezası alması beklenen Vanspor’un play-off’a katılmasında herhangi bir sorun görünmüyor. Ligin bitmesine haftalar kala ikinciliği garantileyerek play-off 3. Tura kalmayı başaran Vanspor’un 3 puanı silinirse yine sıralaması değişmeyecek.

Kaynak: Vanolay - Suat Tink