Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nedir ve Nasıl Alınır?

Vukuatlı nüfus kayıt örneği, aile bireylerinin doğum yerlerini, doğum tarihlerini, ve diğer kişisel bilgilerini eksiksiz ve anlaşılır bir biçimde listeleyen resmi bir belgedir. Ayrıca bu belgede açık adres bilgileri, evlenme sonrası eşin kızlık soyadı, yabancı uyruklu veya çifte vatandaşların diğer vatandaşlık bilgileri gibi bilgilere de yer verilir. Bu nedenle aile nüfus kayıt örneği olarak da bilinir.

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nereden Alınır?

Vukuatlı nüfus kayıt örneği almak için çeşitli yöntemler bulunur. Önceden sadece il ve ilçe nüfus müdürlüklerinden alınabilen bu belgeyi artık e-devlet sistemi üzerinden de temin edebilirsiniz. İşte nasıl alınacağına dair adımlar:

  1. E-Devlet Üzerinden Alım: E-devlet sisteminin (https://www.turkiye.gov.tr) nüfus kayıt örneği sorgulama hizmetini kullanarak belgeyi internet üzerinden alabilirsiniz. Önce kimlik bilgilerinizi doğrulayarak sisteme giriş yapmanız gerekecektir.

  2. Sorgulama ve Talep: E-devlet üzerinden sisteme giriş yaptıktan sonra "Nüfus Kayıt Örneği Sorgulama Formu" başlığında yer alan "Vukuatlı Belge (Olayları Göster)" seçeneğini işaretleyin. Belgeyi nereye vereceğinizi belirtin ve gerekli bilgileri doldurduktan sonra "Sorgula" butonuna tıklayın.

  3. Belgeyi İndirin: E-devlet üzerinden yapmış olduğunuz sorgulama sonucunda vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesi PDF formatında karşınıza çıkacaktır. Bu belgeyi bilgisayarınıza indirebilir, elektronik imzalı ve barkodlu olarak çıktısını alabilirsiniz.

Bu yöntemle vukuatlı nüfus kayıt örneğinizi hızlı ve kolay bir şekilde temin edebilirsiniz.

SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

Bakan Fidan, Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu'nun ardından açıklamalarda bulundu Bakan Fidan, Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu'nun ardından açıklamalarda bulundu

Ayrıca belgeyi isterseniz il veya ilçe nüfus müdürlüklerinden de alabilirsiniz.