Malatya Kudüs Kardeşlik Platformu tarafından, Hekimler ve Sağlık çalışanlarının da destek verdiği "Gazze İçin de Bayram Olsun" sloganıyla yapılan basın açıklaması, başta Gazze'dekiler olmak üzere tüm şehitler için gıyabi cenaze namazı ve "Ümmet Bayramlaşması" başlığıyla bayramlaşma programı düzenlendi.

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, 2 gün önce yatsı namazının son rekatında secdede olduğu esnada kalp krizi geçirerek vefat eden partisinin Malatya eski İl Başkanı ve son yerel seçimlerde Malatya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet İlker Dönmezer'in taziyesi için beraberinde Mersin Milletvekili Faruk Dinç, Parti Sözcüsü Yunus Emiroğlu ile geldiği Malatya'da, Gazze için düzenlenen basın açıklaması ve gıyabi cenaze namazına katıldı.

Cuma namazı sonrası Kernek Karagözlüler Camii bahçesinde düzenlenen ve halkın yoğun katılım gösterdiği basın açıklamasını kitle adına Yahya Öngen okudu.

"Gazze, direnişiyle, şehadetleriyle ders vermeye ve uyandırmaya devam ediyor"

İnönü Üniversitesi'nde Gazze ve Kudüs bilincini yaymak amacıyla nöbet çadırlarının açılışı gerçekleşti İnönü Üniversitesi'nde Gazze ve Kudüs bilincini yaymak amacıyla nöbet çadırlarının açılışı gerçekleşti

Öngen, "Değerli dostlar; Gazze’ deki soykırım ve bütün yoksunluklara rağmen şanlı direniş 6'ıncı ayını da geride bıraktı. Altı gün savaşlarında bölgenin en güçlü ülkelerini dize getiren israil, neredeyse 20 yıldır abluka altında tuttuğu Gazze direnişine karşı hiçbir askeri başarı elde edemedi. Gazze, direnişiyle onurlu ve aziz… Ümmet; Ramazan, iftar ve hatta Bayram telaşıyla mahcup ve aciz. Gazze, direnişiyle, şehadetleriyle ders vermeye, uyandırmaya, diriltmeye devam ediyor. İslam dünyası ise anlamıyor. Nitekim, Filistinli imam Mahmut Hasanat hutbeye çıkarak; '30 bin tane şehidin, 70 bin tane yaralının, 100 bin tane sakatın, 2 milyon evsiz ve aç susuzun uyandırmadığı, bir şey anlatmadığı bir ümmete ben buradan konuşsam ne olur konuşmasam ne olur, kamet getirin de namazımızı kılalım' dedi ve hutbeden indi. İnsanlık için feveran, ümmet için sitem olan bu haykırışı çok iyi anlıyoruz. Acziyetimiz yüreğimizi sıkıştırıyor, mahcubiyetimiz tevil kaldırmıyor. Ama bizler, biz sussak da tarihin susmayacağını bilerek konuşmaya, gücümüz yettiği sürece konuşmaya, gücümüzün yettiği her şeyi yapmaya devam edeceğiz. Dualarımız ısrarlı bir şekilde devam edecek. Yardımlarımız, boykotumuz kesintisiz sürecek Biiznillah" diye konuştu.

"Yeryüzünde direnişin ve umudun adı olan Gazze, zaferin de adı olacak İnşallah"

Ne Gazze'de, ne başka coğrafyalarda tüm zulümlerin kökü kazınıp, tüm zalimlerden hesap sorulana kadar durmayacaklarını kaydeden Öngen, "Yeryüzünde direnişin ve umudun adı olan Gazze, zaferin de adı olacak İnşallah. İsrail’e İhracat Kısıtlamasını çok geç kalınmış olsa da olumlu, ama yetersiz buluyoruz. İsrail rejimi ile yapılmış siyasi, askeri, ekonomik ve ticari bütün anlaşmaların fesh edilmesi, Adana İncirlik'te ve Malatya Kürecik'te yer alan Amerikan üslerinin derhal kapatılması, başta İskenderun limanı olmak üzere tüm limanlarımızdan İsrail’e yapılan tüm ticari faaliyetlerin sonlandırılması şeklindeki taleplerimizi tekrarlıyoruz." ifadelerini kullandı.

"Siyonizmin ekonomik gücünü baltalayacak boykotu bir silah olarak kullanmaya devam edeceğiz"

"Özellikle altını kalın çizgilerle çizerek şu hususu belirtmek istiyoruz." diyerek açıklamasına devam eden Öngen, "Çifte vatandaş olup İsrail vatandaşı olarak 7 ekimden sonra israile destek vermek üzere oraya giden kişilerin tespit edilerek vatandaşlıktan çıkarılmalarını talep ediyoruz. İdarecilerden inkâr ve tevil yoluna gitmeden gerçekleri olduğu gibi açıklamalarını, doğruyu bildikten sonra gereğini yapacağı konusunda bu millete güvenmelerini, böyle yaptıklarında kendi güvenilirliklerini de korumuş olacaklarını hatırlatıyoruz. Siyonizm'in en büyük can damarı olan ekonomik gücünü baltalayacak boykotu bir silah olarak kullanmaya devam edeceğiz" diye kaydetti.

"israil ile ticaretin kesilmesine yönelik yapılan gösterilerde, orantısız güç kullanılmasını doğru bulmuyoruz"

Öngen, "İdarecilerin Gazze için gösterdikleri çabaların farkında olunmasına rağmen, yaşanan acıların yüreklerini kanattığı genç insanların israil ile ticaretin kesilmesine yönelik yaptıkları gösterilerde, toplantı ve gösteri hakkını kısıtlar şekilde davranılmasını ve orantısız güç kullanılmasını doğru bulmuyor, böylesi vicdanları yaralayan yanlışların bir daha tekrarlanmayacağını ümit ediyoruz. HAMAS'a terör örgütü diyen, HAMAS lideri İsmail Heniye ve ailesi ile ilgili onlarca iftira atanların da bu olaylarla alakalı yaptıkları hiçbir açıklamayı samimi bulmadığımızı ilan ediyoruz" dedi.

Ramazan Bayramı'nın birinci gününde 3 oğlu ve 3 torunu şehid edilen HAMAS liderlerinden İsmail Heniye'yi tebrik ettiklerini belirten Öngen, "Ailesinden altmış kişiyi bu savaşta şehit veren bir liderliğin bozulmayan metaneti karşısında tüm azgın güçlerin diz çökeceğine inanıyoruz. Ramazan Bayramı vesilesiyle, siyonist savaş makinesi karşısında gösterdikleri direnç, fedakârlık ve efsanevi kararlılıklarından dolayı kardeşlerimizi kutluyor, Aksa Tufan’ı savaşında ve Kudüs ve Mescid-i Aksa'nın kurtuluşu yolunda şehid edilen kardeşlerimize rahmet. Yüce Allah'tan yaralılara ve hastalara acil şifalar, siyonist düşmanın hapishanelerindeki tutuklu ve mahkûmlara özgürlük; dünyanın tüm ribat noktalarında İslam ümmetinin onurunu koruyan mücahitlerimize, Allah’ın izni ve kudretiyle yakın bir zamanda apaçık bir zafer nasip etmesini niyaz ediyoruz" ifadelerini kullandı.

"Yeryüzünde hiç fitne kalmayıp din tamamen Allah'ın oluncaya kadar mücadeleye devam edeceğiz"

Öngen son olarak, "Tüm mazlumlardan yana olduğumuzu, kassam mücahitlerinden yana olduğumuzu, kanımızın son damlasına kadar zalimlere karşı olduğumuzu, yer yüzünde hiç fitne kalmayıp din tamamen Allah'ın oluncaya kadar mücadeleye devam edeceğimizi tekrarlıyoruz. Allah'ın dininin yardımcıları olacağız İnşallah." dedi.

Program; açıklamanın ardından kılınan gıyabi cenaze namazı ve ardından başta Gazze ve dünyadaki tüm Müslümanlar ve namaz esnasında secdede kalp krizi geçirmesi sonucu vefat eden HÜDA PAR Malatya eski İl Başkanı Mehmet İlker Dönmezer için yapılan duayla sona erdi. (İLKHA)

Kaynak: ilkha