Yirmilik Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Yirmilik diş çıkarken, yanındaki ve çevre dişlere baskı uygulayıp, diğer dişlerin iltihap kapmasına neden olabilir. Gömülü dişin çıkması esnasında, kulak kısımlarında, alt çenede, şakaklarda ağrı oluşabilmektedir. Bazı durumlarda, söz konusu olan yerlerde lenf bezlerinde hassasiyet veya şişlik oluşması oldukça mümkünüdür.

Lenf bezlerinde bir sorun olmasıyla beraber mutlaka olarak uzman bir doktora başvurmak önemlidir. Uzman doktor, durumun ciddiyetine bağlı şekilde ağrı kesici ve antibiyotik reçete edebilmektedir. Doktor açısından uygun görülen süre boyunca, ilaçların belirtildiği şekilde kullanılması ile ağrının kontrol altına alınması mümkündür. Ancak bazı vaziyetlerde yirmilik dişin çekilmesi, sağlık açısından oldukça önemlidir.

Yirmilik diş ağrısına ne iyi gelir? Tedavileri nelerdir?

20'lik diş ağrısına iyi gelecek yöntemler:

Ispanak yemeği nasıl yapılır? Ispanak yemeği nasıl yapılır?

- Karanfil Yağı: Belli bir miktar karanfil yağı, pamuğun üzerine damlatılarak, ağrıyan bölgenin üzerine koymak gerekir. Bununla beraber belli bir süre beklettikten sonra bölgenin uyuştuğunu görmek mümkündür.
- Buz Kompresi: Diş ağrısıyla beraber ilgili yerde dışarıdan fark edilecek şişlik varsa, buz kompresi yapılarak etkiler hafifletilebilir.
- Ilık Tuzlu Su Gargarası: Bir bardak ılık su içerisine bir yemek kaşığı tuz konularak, gargara yapılmalıdır.
- Nane: Taze nane yaprakları, minimum şekilde 20 dakika boyunca ağrıyan yerin üzerine konulmalıdır. Bir diğer metot ise; birkaç damla nane yağını pamuklu çubuk üzerine damlatarak dişin üzerine uygulayarak ağrı hafifletilebilir.
- Soğan: 20'lik diş ağrısı için evde çözüm yöntemleri içerisinde yer alır. Bir parça soğan, ağrıyan bölgenin üzerine çiğnenmelidir. Soğan suyu bu şekilde ağrının yer aldığı yere nüfuz ederek, ağrıyı hafifletir.
- Salatalık: Salatalık ince bir biçimde dilimlenerek buzdolabına konulmalıdır. Ağrı olduğunda soğuk salatalıklar, dişin üstüne konularak ağrı hafifletilebilir.
- Vanilya Özü: Birkaç damla vanilya özü, pamuk üzerine damlatılarak ağrıyan bölgeye uygulanmalıdır. Bu şekilde ağrının hafifletilmesi mümkündür.
- Sumak Suyu: Bir bardak ılık su içerisine bir çorba kaşığı sumağı koyup, karıştırmak gerekir. 5 dakika boyunca bekleyen karışım, birkaç dakika bekletilerek süzülmelidir. Daha sonra karışımla gargara yapılmalıdır.
- Kabartma Tozu: Ufak bir kap içerisine kabartma tozu ile diş macunu eklenmelidir. Elde edilen karışım, ağrıya dişin üzerine uygulanarak birkaç dakika bekledikten sonra ağız suyla çalkalanmalıdır.
- Çay Poşeti Uygulaması: Bir tane poşet çayı, bir bardak sıcak suyun içerisine koymak gerekir. Daha sonra bardağın buzdolabına alınarak, soğuması beklenmelidir. Soğumuş olan poşet çayı, direkt şekilde ağrıyan dişin üzerine uygulamak, ağrının hafiflemesine yardımcı olacaktır.

Bu yöntemlerle 20'lik diş ağrıları hafifletilebilir. Hafiflemeyen ağrılar için hekime görünmek yararlı olacaktır.
 

Kaynak: Haber Merkezi