Bursa'nın Yıldırım ilçesi Yiğitler Mahallesi'nde ailesiyle ikamet eden Celal Adanur, 16 yıldır aldığı engelli maaşını kesildiğini iddia ederek yardımını geri almak istediğini belirtti.

2004 yılında askerlik görevini yaptığı dönemde fiziksel şiddete maruz kalan Adanur'a, hastanede yapılan işlemler sonra yüzde 45 engelli raporu verildi. ea3751bc-75d6-420c-ae2f-6e2de3666f13

Daha sonra kendisine yüzde 80 engelli raporu verilen hastanın geçtiğimiz temmuz ayında engelli maaşını kestiler.

Yaşadığı sıkıntı ve mağduriyetlerini anlatan engelli hasta Celal Adanur, yetkililere çağrıda bulanarak, tüm sosyal hakların tekrar iade edilmesini istiyor.

"Askerlik görevimi yaptığım dönemde sözlü ve fiziki şiddete maruz kaldım" 8acb5706-a061-4b43-bad9-ccdd8b88ef31

Celal Adanur

2004 yılında askerlik görevimi yaptığı dönemde bir rütbeliden şiddet gördüğünü belirten Adanur, "Yapılan şiddet nedeniyle gözümü hastaneden açtım. Diğer rütbeliler tarafından da sözlü ve fiziki şiddet askerlik görevi bitirene kadar devam etti. Yapılan şiddet nedeniyle de askerde bana çürük belgesi ve terhis belgemi verdiler. SGK'ya gazilik başvurusunda bulundum. Ret kararı verdiler. Ardından 6 ve 1'nci idare mahkemeleri dört kez üst üste ret kararı verdiler. Bir trafik kazası geçirdim. Üç yoğun bakımda kalmak üzere toplamda altı gün hastanede yattım. Daha sonra doktorlar tarafından beyin ameliyatı oldum." dedi.

"Yüzde 80 engelli raporu olmasına rağmen engelli maaşımı kestiler"

2007 yılında Bursa Gemlik Devlet Hastanesinde şahsına yüzde 45 özürlü raporu verdiklerini söyleyen Adanur, "O dönemde 6-7 defa hastanede yatmak zorunda kaldım. En son bu yıl nisan ayında yine rahatsızlık nedeniyle hastaneye gittim. Haziran ayının 21'inde şahsıma yüzde 80 engelli raporu verdiler. Bana verilen yüzde 80 engelli raporla beraber kaymakamlığa gittim. Tam engelli maaşı almak için başvurdum. Başvurduktan sonra bana yine ret kararı verdiler. Sadece ret kararıyla yetinmediler engelli maaşımı kestiler. Yetmedi elektrik yardımı ve yeşil kartımı da iptal ettiler." şeklinde konuştu.

"Babam emekli maaşıyla elektrik, su ve doğalgazı mı ödesin yoksa kendi ve evin diğer ihtiyaçlarını mı?"

Yüzde 45 raporlu iken maaş ve tüm sosyal haklardan yararlanırken, rapor yüzde 80 olunca bütün hepsinin elinden alındığını belirten Adanur, "Hiçbir şekilde faydalanamadım. Yurt dışından olan bir dayım geçim için iki aydır bana yardım ediyor. Babam emekli maaşıyla elektrik, su ve doğalgazı mı ödesin yoksa kendi ve evin diğer ihtiyaçlarını mı ödesin. Geçimimi sağlamak için iş başvurusunda bulundum. Hiçbir sektör bana iş vermedi. Bütün kapılar yüzüme kapandı. Başta Sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere ilgili kurum ve makamlara gereğinin yapılmasını rica ediyorum." diye belirtti.

"18 yıldır oğlumun tedavisiyle uğraşıyorum" 90a3b7d7-fabe-4a9e-b922-c7717fb349e1

Yolcu otobüsü ile otomobil çarpıştı, 2 kişi öldü, 20 kişi yaralandı Yolcu otobüsü ile otomobil çarpıştı, 2 kişi öldü, 20 kişi yaralandı

Ramazan Adanur

Oğlunun bu psikolojik rahatsızlığının, askerlik görevinin bitmesine 3-4 ay kalırken oluştuğunu belirten Baba Ramazan Adanur, "18 yıldır oğlumun tedavisiyle uğraşıyorum. Oğlum yüzde 45 rapor aldıktan sonra bütün sosyal haklara sahip oldu. En son hastaneye gittiğimizde yüzde 80 rapor verdiler. Yüzde 80 rapora rağmen bütün sosyal hakları elinden alındı. Tüm sosyal hakların tekrar iade edilmesi için yetkililerin gereğinin yapılmasını istiyoruz." diye konuştu. (İLKHA)
 

Kaynak: İLKHA