Middle East Eye, ABD'li temsilcinin Lübnanlı yetkililerle yaptığı görüşmelerde işgal rejiminin sınırın kuzeyini işgal etmeye hazırlandığı bilgisini verdiğini yazdı. Beş hafta içinde başlaması beklenen işgalin amacı, Hizbullah savaşçılarını sınır hattındaki Litani Nehri'nin kuzeyinde tutmak.

Hizbullah'ın saldırıları ilk kez Taberiye Gölü'nün kıyısına kadar, 30 kilometre içeriye ulaşırken; dün Hayfa'daki askeri üsleri ve Demir Kubbe hava savunma sistemlerini gösteren 9 dakikalık drone kaydının yayınlanması gerilimi daha da artırdı. 

Videonun yayımlanmasından saatler sonra konuşan işgal rejiminin  Dışişleri Bakanı Israel Katz, "İsrail, Hizbullah ve Lübnan'a karşı kuralları değiştirme kararına çok yaklaştı. Topyekûn bir savaşta, Hizbullah yok edilecek ve Lübnan ağır darbe alacak" dedi.

Gazze'deki hükümetten duyuru: Son 48 saatte.. Gazze'deki hükümetten duyuru: Son 48 saatte..

işgal rejimiyle  topyekûn bir savaşa hazır olduklarını açıklayan Hizbullah lideri Hasan  Nasrallah, topyekûn bir savaşa girmeleri halinde bu savaşın kendileri için 'herhangi bir kuralı ve sınırı olmayacağı' yolunda işgal rejimini  uyardı. Hizbullah lideri, "Eğer böyle bir savaş çıkarsa İsrail'deki hiçbir yer roket ve silahlı insansız hava aracı saldırılarına karşı güvende olamaz" dedi. 

Kaynak: İLKHA