Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 5 Mayıs Noterler Günü nedeniyle yazılı açıklama yaptı.

Noterlik hizmetinin adalete erişimin önemli bir parçası olduğunu belirten Tunç, Yargı Reformu Stratejisi'nde yer alan hedefler kapsamında noter sayılarının arttırıldığını söyledi.

Tunç, noterlik hizmetlerinde e-noterlik, nöbetçi noterlik, güvenli ödeme hizmeti gibi yeni uygulamaların hayata geçirildiğini kaydetti.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı! Merkez Bankası faiz kararını açıkladı!

Güvenli ödeme sistemi noterlik işlemlerinde kredi kartıyla ödeme imkanının getirildiğini vurgulayan Tunç, 3 Şubat 2020'den bugüne kadar 33 milyon 481 bin 625 işlemde kredi kartı kullanıldığını, işlem hacminin 20 milyar 913 milyon 595 bin 105 lira olduğunu aktardı.

Bakan Tunç, "2002'de 1231 olan noterlik sayısı kademeli olarak 2024 itibarıyla 2 bin 385'e çıkarıldı. Noterlik sisteminin güçlendirilmesiyle vatandaşların işlerini kolaylıkla çözüme kavuşturmalarına imkan sağlandı. Noterlik, hukuki güvenliğe katkıda bulunan önemli bir kamu hizmetidir. Bakanlık olarak Türkiye Noterler Birliği'yle birlikte uygulama sorunlarını sürekli analiz ediyor ve hizmeti geliştirecek uygulamaları hayata geçiriyoruz. Vatandaşların hukuki güvenliği için büyük önem taşıyan ve gelenekselleşmiş uygulamalarla bugüne kadar gelen noterlik işlemlerini kolaylaştıran birçok düzenlemeyi hayata geçirmiş bulunmaktayız. Böylelikle, vatandaşlarımızın işlerini kolaylıkla çözüme kavuşturmaları sağlandı." dedi. (İLKHA)

Kaynak: ilkha