Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "Fransa Dışişleri Bakanlığı'nın, Azerbaycan Cumhuriyeti'nin, Ermenistan silahlı kuvvetlerinin Karabağ bölgesinde hukuka aykırı olarak konuşlandırdığı provokasyonlara yanıt olarak tarafımızdan alınan tedbirlere ilişkin açıklamasını şiddetle reddediyor ve kınıyoruz." denildi.

Açıklamada, Azerbaycan topraklarının işgal edildiği gerçeğine Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 4 kararına rağmen, Fransa'nın 1997-2020'de AGİT Minsk grubuna eşbaşkanlık yaptığı dönemde bölgedeki çatışmanın uluslararası hukuka dayalı olarak adil çözümüne katkıda bulunmak yerine, bölgedeki işgal güçlerin kalmasına yönelik çabalarının gayet net şekilde hatırlandığı belirtildi.

Fransa'nın çatışma sonrasında da önceki politikasından asla vazgeçmediği kaydedilen açıklamada, “Karabağ bölgesinde yasadışı olarak konuşlanan Ermeni silahlı kuvvetlerinin provokasyonlarına yanıt olarak alınan tedbirlere ilişkin bugünkü açıklamasını, işgalin kalıntılarına destek olarak değerlendiriyoruz." ifadelerine yer verildi.

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

"44 Günlük Savaş sırasında Azerbaycan karşıtı duruşu ve açıklamalarıyla öne çıkan Fransa'nın, çatışma sonrası dönemde bölgede barışı tesis etme çabalarının dışında kalması ve yalnızca olumsuz etki oluşturan açıklamalarda bulunması, ayrılıkçılığı destekleyen açıklamalara bağlı kalması ve kendisini bölgeden daha da izole etmesi iyi bilinmektedir.

Fransa'nın bugünkü konumu, bu ülkenin sömürge bölgelerinde karşılaştığı mevcut durumdan ders almadığını ve bu konuda önceki davranış ve politikasını sürdürdüğünü gösteriyor.

Fransız yetkililer, Fransa Ulusal Meclisi ve Senatosu, Azerbaycan'a karşı açıklama ve belgeler yayınlama konusunda Ermenistan'dan bile daha aktifler.

Karabağ’da 6 Rus askeri öldürüldü. Sıcak gelişme için Aliyev, Putin ile görüştü Karabağ’da 6 Rus askeri öldürüldü. Sıcak gelişme için Aliyev, Putin ile görüştü

Fransa'nın İslamofobik ve Azerbaycan karşıtı politikası ve iç işlerimize kabul edilemez müdahalesi, Fransa'nın bölgeden uzak olmasının bölge için daha iyi olacağını gösteriyor." (İLKHA)