Bitlis Eren Üniversitesi Rahva Kampüsü Merkezi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen ‘2023-2024 Akademik Yılı Açılış Töreni’ni İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Program, Rektör Prof. Dr. Necmettin Elmastaş’ın açılış konuşmasıyla devam etti.

İşgal rejiminin Filistin'de sürdürdüğü soykırımı kınayarak sözlerine başlayan Elmastaş, “Gazze’de yaşananlar hepimizi derinden üzmektedir. İsrail'in bu soykırım eylemini bir kez daha kınıyorum. Tüm uluslararası aktörlerin bu soykırıma bir an önce dur demesini temenni ederek sözlerime başlamak istiyorum.” dedi. 

Hakkari'de Yarın Hava Durumu Nasıl Olacak! Kar Yağışı Var mı? Hakkari'de Yarın Hava Durumu Nasıl Olacak! Kar Yağışı Var mı?

Elmastaş, “Öncelikle, üniversitemizin gücünü ve başarısını şekillendiren öğretim üyelerimize ve idari personelimize teşekkür etmek istiyorum. Sizlerin azimli çalışmaları, üniversitemizin her geçen gün daha da büyümesini ve gelişmesini sağlamaktadır." 
Bitlis Eren Üniversitesi olarak eğitim-öğretim ve bilimsel araştırmaların yanı sıra üniversite-şehir, üniversite-bölge ve uluslararası iş birlikleri ile üniversite misyonunu en doğru şekilde yerine getirme gayreti içerisinde olduklarını belirten Elmastaş, üniversitenin fiziki yapılanması ile birlikte akademik kadrosunu da nitelik olarak güçlendirmeye büyük önem verdiklerini söyledi.

Öğrencilere de seslenen Rektör Elmastaş, "Sevgili öğrenciler, eğitim hayatınızın bu döneminde bilgiye merakla yaklaşmanızı ve en iyisini başarmanızı diliyorum. Üniversite yaşamı, sadece derslerle değil, aynı zamanda kişisel gelişimle de dolu bir serüven olacaktır. Gelişiminiz için ihtiyacınız olan tüm fırsatları size sunacağımızdan şüpheniz olmasın.” şeklinde konuştu. 

“Turizm Alanında Önemli Projeler Hazırlıyoruz”
Elmastaş, “Üniversitemiz, Yükseköğretim Kurulu (YÖK)  tarafından Turizm alanında İhtisas Üniversitesi ilan edildikten sonra birçok proje ve çalışmayı programımıza aldık. Bu kapsamda proje ofisimiz süratle hazırlıklara başladı. Bu projeler ile ‘Turizm’ alanında üniversitemiz ve Bitlis’imize çok önemli kazanımlar sağlamış olacağız.” dedi.

Bitlis Valisi Erol Karaömeroğlu ise, "İlimizin en güzide kurumlarından birisi olan Bitlis Eren Üniversitesi birçok alanda ülkemize ve milletimize hizmet edecek gençleri yetiştirmesi yanında, değişik alanlarda yaptığı başarılı çalışmalarla ilimizin tanıtımına, sosyal, kültürel ve ekonomik gelişimine de çok önemli katkılar sunmaktadır." ifadelerini kullandı.

Açılış dersinden sonra akademik yükselmesini tamamlayarak bir üst akademik kadroya atanan 73 akademisyenin cübbe giyme töreni yapıldı. Akademik yükselme gösteren ve üniversiteye yeni katılan akademik personele profesörlük cübbeleri, Rektör Elmastaş ve Rektör İbrahim Çapak tarafından giydirilirken, Doçent ve Dr. Öğretim Üyeleri’nin cübbeleri ise rektör yardımcıları ve fakülte dekanlarınca giydirildi. Tören, toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

Kaynak: Vanolay - Haber Merkezi