DAKA, 2021 yılında başlatmış olduğu Yazılım Hareketi faaliyeti kapsamında istihdam odaklı yeni eğitim duyurusunu gerçekleştirdi. Başta Van olmak üzere TRB2 bölgesindeki illerde geleceğin yazılımcılarının yetiştirileceği programın imzaları atıldı.

Yazılım geliştirme alanında kariyer planlaması yapan gençlere yönelik olan eğitim, teorik ve uygulamalı eğitim ile birlikte gençlerin istihdam şansını artıracak “GitHub eğitimi, CV hazırlama eğitimi, mülakat simülasyonu ve firma buluşmaları vb.” etkinliklerden oluşacak.

Etkinlikler, Kariyer.net’in kurum içi girişimi olan Techcareer.net iş birliğinde gerçekleşecek.

“İSTİHDAM ODAKLI YAZILIM HAREKETİ”

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı ve Techcareer.net yöneticilerinin katıldığı imza töreninde konuşan DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, “Ajans olarak 2021 yılından bu yana Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumumuz ve Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğümüzün öncülüğünde, bölge üniversitelerimiz ve ilmilli eğitim müdürlüklerimizin özverili çalışmaları ile TRB2 Bölgemizde yazılım alanında bilinçlendirme ve eğitim faaliyetleri yürütmekteyiz. Bu çalışmamıza dair özellikle gençlerden çok olumlu geri bildirimler aldık. Bundan dolayı faaliyeti bir adım öteye taşımak ve Kalkınma Ajanslarının 2023 teması olan Genç İstihdamı’na uygun olarak eğitime katılan arkadaşlarımızın istihdamları ile taçlandırmak istiyoruz. Bundan dolayı bu alanda marka olan Kariyer.net’in kurum içi girişimi olan Techcareer.net ile birlikte istihdam odaklı yazılım hareketini yürütmek üzere imzalarımızı atmış bulunmaktayız. Techcareer.net iş birliği ile gerçekleştireceğimiz bu faaliyette gayemiz sahada ihtiyaç duyulan alanlarda ve ihtiyaç duyulan yetkinlikte ve nitelikte yazılımcılar yetiştirmektir. Haliyle eğitime katılacak arkadaşlarımızın istihdam olmalarını sağlamak adına bir bootcamp eğitiminin ötesinde bir program tasarımı gerçekleştirdik. İlkini gerçekleştirdiğimiz bu programı önümüzdeki yıl dönemler halinde gerçekleştirmek arzusundayız. Techcareer.net’in bu alandaki know-how’ının hem bizlere hem de bölgemize önemli katkıları ve iş birliğimizin değerli çıktıları olacağı inancındayım.” dedi.

Van’da "Sizinle İftar Gazzeli kardeşimizle İftihar ediyoruz" programı düzenlendi Van’da "Sizinle İftar Gazzeli kardeşimizle İftihar ediyoruz" programı düzenlendi

İmza töreninde konuşan Techcareer.net Pazarlama Müdürü Begüm Uslusoy ise Yazılım Hareketi faaliyeti kapsamında Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı ile gerçekleştirdikleri iş birliğinden dolayı büyük memnuniyet duyduklarını belirterek şunları söyledi: “Yeni nesil teknoloji kariyeri platformu olarak dijital yetenek açığına çözüm bulabilmek için çalışıyoruz. Artan iş gücü ihtiyacının karşılanabilmesi için nitelikli insan kaynağının eğitilmesi, sertifika programlarıyla teşvik edilmesi ve desteklenmesi gerektiğini düşünüyor, düzenlediğimiz; Bootcamp, Hackathon, Hiring Challenge, Hiring Day gibi etkinliklerle bilişim sektörünün kapılarını genç yeteneklere açıyoruz. Kurulduğumuz günden bu yana geçen 2 yılda 100 binden fazla dijital yetenek havuzuna dokunduk ve yaklaşık 6 bin kişiye ücretsiz eğitim verdik. Techcareer.net olarak bu tecrübemizden hareketle, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’nın Yazılım Hareketi kapsamındaki istihdam odaklı eğitim çerçevesinde bir Back-End with C# Bootcamp'i açacağız. 5 hafta sürecek 50 saatlik eğitim boyunca katılımcılara Back-End with C# teknolojilerinin sunduğu olanaklarla Back-End dünyasını keşfetme fırsatı sağlayacağız. Bitlis, Muş, Hakkâri ve Van illerinde ikamet edenlerin katılabileceği, alanında uzman eğitmenler gözetiminde verilecek 40 saati teorik, 10 saati uygulamalı eğitim kapsamında mülâkat simülasyonu, özgeçmiş ve Git-Hub eğitimi gerçekleştireceğiz. Eğitimi bitirenler Jr. Back-End Developer olarak iş dünyasına atılmaya hazır olacaklar. Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’na başlattıkları bu faaliyet ve iş birlikleri için ayrıca teşekkür ederiz.”

Kaynak: Vanolay - Haber Merkezi