Dünyanın kulak tıkadığı Gazze'de saldırılar sonucu 30 binin üzerinde Filistinli yaralandı. Bunlardan yüzde 75'ini yine kadınlar ve çocuklar oluşturuyor. Bin 800'ü enkaz altında çocuk olmak üzere, 3 bin 750 kişinin kayıp olduğu yönünde ihbar alındığı belirtiliyor.

Saldırılarda şu ana kadar, 95 hükümet binası ve 255 okul hedef alındı, 63 okul hizmet dışı kaldı. Bombalanan 165 camiden 76'sı tamamen yıkıldı.

Demir kubbe delindi! Demir kubbe delindi!

Sağlık sektörü de saldırılardan büyük zarar gördü. 25 hastane ve 52 sağlık merkezi hizmet dışı kalırken, 55 ambulans da saldırıların hedefi oldu.

İşgal rejiminin uzun yıllardır, "hastanelerin Filistin direniş güçlerinin komuta merkezleri olarak kullanıldığı" şeklinde asılsız iddialarla kamuoyunu yanıltmaya çalışarak, hastane saldırıları ile Filistin halkına yönelik uyguladığı "etnik temizliği" ve işlediği suçları gerekçelendirmeyi amaçlıyor.

Şifa Hastanesi Müdürü, Şifa Hastanesi'nden işgal rejiminin sözde askerleri ile tanklarının çıkarılması, ayrıca insani ve sağlık alanındaki görevlerini yerine getirebilmeleri için tüm hastanelere yakıt takviyesi yapılması çağrısında bulunmuştu.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı ise, uluslararası kurum ve kuruluşları hastanelerde incelemelerde bulunmak ve denetlemek üzere bir teknik ekip oluşturmaya çağırmıştı.

Kaynak: İLKHA