Emniyet Genel Müdürlüğü, 1 Ocak – 27 Kasım tarihleri arasında kazaya en çok karışan yolcu otobüslerinin firmalarını açıkladı.

EGM'den yapılan yazılı açıklamada, "1 Ocak 2022 – 27 Kasım 2022 tarihleri arasında meydana gelen şehirlerarası tarifeli ve tarifesiz yolcu taşımacılığı yapan otobüslerin kusurlu olarak karışmış olduğu 43 ölümlü trafik kazasında, olay yerinde 83 can kaybı meydana gelmiştir. Ölümlü trafik kazalarına 36 farklı otobüs firmasının karıştığı tespit edilmiş, ilk sırada 6 ölümlü ve 18 yaralanmalı trafik kazasıyla Kamil Koç Otobüsleri A.Ş. firması yer almıştır."

Yolcu taşımacılığı yapan otobüsler, trafik kolluğunca hem terminal çıkışı öncesi hem de karayolu üzerinde denetime tabi tutulduğu belirtilen açıklamada, sürücüler hız, çalışma/dinlenme süreleri ile seyir halinde cep telefonu kullanımı başta olmak üzere trafik güvenliğine uymaları; yolcular da seyahat süresince emniyet kemeri takmaları konusunda bilgilendirildiği ifade edildi.

Ayrıca açıklamada, 1 Ocak 2022 – 27 Kasım 2022 tarihleri arasında meydana gelen ölümlü trafik kazalarına karışan araçlara ait otobüs firma ismi listesi açıklandı. (İLKHA)