Bir asırdan fazla bir süredir tramvay projelerinin konuşulmasına rağmen bu zamana kadar tek bir adım atılmayan Van'da bekleyiş sürerken, Vanlıların beklediği müjde başka illere veriliyor. Daha önce Bursa, Kocaeli, Sakarya, Trabzon ve Samsun illerinde tramvay müjdesi verilirken Diyarbakır’da da önemli bir gelişme yaşandı. Van ile aynı klasmanda bulunan illerde tramvay kararları alınırken Van'a ‘tabanvay’a devam demek kaldı…

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Türkiye'nin 13 bin 919 kilometrelik demir yolu ağını, 5 yıl içerisinde 17 bin 11 kilometreye ulaştıracak projeleri hayata geçirmeyi hedeflerken, demir yolu hatları arasında yer almayan Van, ulaşım projelerinden bir kez daha mahrum kaldı.

2002 yılında yaklaşık 11 bin kilometre olan demir yolu ağına, bu yıl itibarıyla eklenen 2 bin 250 kilometrelik yüksek hızlı tren (YHT) ve hızlı tren (HT) hatlarıyla birlikte Türkiye'nin demir yolu ağı 13 bin 919 kilometreye ulaştı. Ancak, projelerde Van yine yer almadı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından belirlenen yol haritasında Van'a yer verilmemesi, şehir sakinlerinde hayal kırıklığı yarattı. Türkiye'nin önemli şehirlerinden biri olan Van'ın bu tür projelerden dışlanması, şehir sakinlerinin tepkisine neden oldu.

DİYARBAKIR BELEDİYESİ’NDEN MÜJDE

31 Mart yerel seçimleri sonrası DEM Parti’ye geçen Diyarbakır’da tramvay müjdesi geldi. Sosyal medyadan müjdeli haberi duyurudan Büyükşehir Belediyesi, “Dağkapı ile Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi arasında; 14 kilometre uzunluğunda, 20 istasyondan oluşacak Tramvay hattı projemizi revize ettikten sonra ihalesini gerçekleştireceğiz. Kentimize hayırlı olsun.” ifadelerine yer verdi.

ABDULLAH ZEYDAN'IN DA SEÇİM VAATLERİ ARASINDAYDI...

Seçim öncesi projelerini açıklayan Van Büyükşehir Belediye Başkanı Abdullah Zeydan, “Ulaşımı sorun olmaktan çıkarıyoruz. (Ulaşm master planı hazırlıyoruz, Alternatif güzergahlar ile kent trafiğini rahatlatacağız, hafif raylı sistemle ulaşımı rahatlacağız, katlı ve asansörlü otoparklar ile otopark sorunlarını çözeceğiz, Van Bahçesaray yolunu çözmek için Büyükşehir Belediyesinin bütün imkanlarını seferber edeceğiz.” demişti.

Vanlılar, hafif raylı sisteme ilişkin gelecek müjdeli haberi bekliyor.

 VAN’DA TRAMVAY PROJESİ HAYAL OLDU

Türkiye genelinde demiryolu ulaşımında gerçekleşen ilerlemelere rağmen, Van'da ulaşım sorununun çözümü için beklenen tramvay projesi hâlâ hayata geçirilemedi. Türkiye'nin birçok şehrinde hızlı tren ve şehir içi tramvay hatlarıyla modernize edilen ulaşım sistemine Van'ın dâhil edilmemesi, kent sakinlerinde hayal kırıklığı yaratıyor. Van'da ilk defa 1896 yılında konuşulan ancak o tarihten sonra bir daha gündeme gelmeyen tramvay projesi, 2016 yılında dönemin Van Valisi ve Büyükşehir Başkan Vekili Murat Zorluoğlu'nun döneminde tekrar konuşulmuş, ancak proje zaman içerisinde rafa kaldırılmıştı. Ülke genelinde demiryolu ulaşımında yaşanan gelişmelere rağmen, "Demir Yollarında Türkiye Yüzyılı Projesi" kapsamında Van'ın yer almaması kent sakinlerini üzdü. Vanlılar, şehirlerarası ve şehir içi ulaşımda kullanılan modern sistemlerin Van'a da kazandırılmasını talep ediyor.

van-tramvay

Van'da 84 araç trafikten men edildi! Van'da 84 araç trafikten men edildi!

 VANLILAR ULAŞIMA YATIRIM İSTİYOR

Trafik yoğunluğu, şehir içi ulaşım araçlarının yetersizliği ve modern ulaşım sistemlerinin eksikliği Vanlıları zor durumda bırakıyor. Vanlılar, şehirlerarası ve şehir içi ulaşım konusunda yaşadıkları sıkıntılara çözüm bulunması için daha fazla yatırım yapılmasını talep ediyor. Özellikle trafik sorununun hafifletilmesi, modern ulaşım araçlarının kullanılabilir hale getirilmesi ve tramvay projelerinin hayata geçirilmesi beklenen yatırımlar arasında öne çıkıyor. Demir Yollarında Türkiye Yüzyılı Projesi'ne dahil edilmemek Vanlıları hayal kırıklığına uğratırken, şehrin modern ulaşım sistemlerine kavuşma arzusu sürüyor.

Kaynak: Vanolay - Suat Tink