Medya ofisi başkanı Salama Maarouf  yaptığı basın açıklamada, şemsiyelerden birinin yardım almak için toplanan vatandaşların çatısına düştüğünü, iki kişinin şehit olduğu ve 4 kişinin de orta derecede yaralandığını söyledi.

Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki vilayet açıklarında denizde boğularak şehit olan12 sivilin denizde yardım almaya çalıştığını bildirdi.

"8 kişi de izdiham veya şemsiyeler açılmadan üzerlerine düşen yük nedeniyle, bir diğeri de şemsiyelerin ayrım çitinin yakınında düştüğü yerlere ulaşmaya çalışırken işgal güçleri tarafından vurulması sonucu öldü."

Maarouf, "Bu yardımın bir kısmı denize atılıyor, bir kısmı işgal altındaki topraklarımıza veya tehlikeli bölgeleri ayıran çitin yakınına atılıyor, diğerleri ise vatandaşların kafalarının üzerine düşüyor" dedi.

"Bu yanlış ve beyhude yoldan" yardım çıkarmalarına son verilmesi çağrısında bulundu. Gazze'nin kuzeyine insani yardım ulaştırmak için kara geçişlerinin tam olarak faaliyete geçirilmesi çağrısında bulundu.

Ensarullah: ABD'ye ait bir İHA'yı daha düşürdük Ensarullah: ABD'ye ait bir İHA'yı daha düşürdük

Sözlerine şöyle devam etti: "Başta UNRWA olmak üzere tüm BM ve uluslararası örgütleri kendilerine biçilen rolü oynamaya çağırıyoruz ve tüm dünya ülkelerini kınama ve kınama kutusundan çıkmaya ve açlık politikasını durdurmak, tüm geçişleri derhal açmak ve Gazze Şeridi'nde silahsız sivillere karşı işlenen karmaşık ve sürekli suçları durdurmak için pratik bir rol oynamaya çağırıyoruz."

Kaynak: İLKHA