AB Komisyonu, 7 ülkeye bütçe disiplin süreci başlatacağı konusunda uyardı AB Komisyonu, 7 ülkeye bütçe disiplin süreci başlatacağı konusunda uyardı

Hamas lideri Usame Hamdan'ın bu cumartesi akşamı El Cezire'de yaptığı röportajın öne çıkan kısımları:

Mısır ve Katar'daki arabulucu kardeşlerin gösterdiği çaba ateşkesin sağlanması, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki saldırganlığının sona erdirilmesi ve güçlerin geri çekilmesine yönelikti. Bizim bu çabalara ve bu arabuluculuğa net bir tavrımız vardı ve karşılık verdik. Arabulucuların sunduğu ve Amerika'nın onayıyla sunulan son teklifi kabul etti.

Bugün Biden olumlu baktığımız fikirleri açıkladı ve bu fikirlerin yeterli olmadığını, tam bir anlaşmaya ihtiyacımız olduğunu çünkü İsrail tarafındaki detayların ateşkes ve barışta her zaman kalıcı bir krizin konusu olduğunu söyledi. 

Açıklama ve Amerikan Başkanı'nın anlaşmaya varma çağrısı olumlu ancak sadece umutlarla anlaşmaya varılamaz. Bizim istediklerimizi ve söylediklerimizi gerçekleştirecek, İsrail'in bunları açık ve net bir şekilde kabul edeceği açık metinlere ihtiyacımız var ve bir kaçış yolu ya da herhangi bir taahhütten kaçabileceği bir yol değil.

Editör: Ferhat Aköz