Otlu peynir, murtuğa, kavut ve çörek gibi eşsiz lezzetleriyle kahvaltının başkenti olma tanımı hak eden Van, Dünya Kahvaltı Günü’ne hazır. 10 yıl önce 51 bin 793 kişinin katılımıyla "Dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası" rekorunun kırıldığı kentte, Haziran ayının ilk pazar gününün resmi olarak "Dünya Kahvaltı Günü" ilan edilmesi ve UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne dahil edilmesi için çeşitli etkinlikler düzenleniyor.Van Kahvaltısı Dünyakahvaltıgünü (9)

Evlerde annelerin, kahvaltı salonlarında ise yılların birikimine sahip ustaların, yöreye özgü ürünlerle hazırladığı Van kahvaltısı, kenti ziyaret eden yerli ve yabancı misafirlerin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Otlu peynir, murtuğa, kavut, kavurmalı yumurta, cacık, süt kaymağı ve karakovan balı gibi ürünlerle hem göze hem de mideye hitap eden Van kahvaltısının Dünya Kahvaltı Günü etkinlikleri ile bilinirliliğinin artırılması hedefleniyor.Van Kahvaltısı Dünyakahvaltıgünü (8)

Bu yıl da 2 Haziran Pazar günü Vanlılar hazırladıkları kahvaltının görüntülerini sosyal medya platformlarında #dünyakahvaltıgünü etiketiyle paylaşarak Van kahvaltısını dünyaya tanıtacak.Van Kahvaltısı Dünyakahvaltıgünü (6)

“DÜNYA KAHVALTI GÜNÜNDE SOKAK ŞENLİKLERİYLE TANITIMLAR YAPILMALI”

Van kahvaltısının marka değerinin artırılması için çalışmaların yapıldığını dile getiren Bakhelebak Kahvaltı Solunu İşletmecisi Fariz Gül, “Tescil demek coğrafi işaret demek o ürünün, o yöreye has, o yörede yetişen bir ürün olduğunu gösterir. Dolayısıyla bu da Van ilinin ismiyle müsemma bir kahvaltı olayımız var zaten. Bu da bu şekilde tescillenmiş oldu. Bütün mahreç, coğrafi işaret, tescil olaylarının tamamı bizim kahvaltımız adına güzel gelişmeler. Umarım daha güzel şeyler de akabinde gelecektir. Tesciller hem ilimizin hem de kahvaltımızın marka değeri açısından çok önemlidir. 2020 yılından bu yana yapılan kahvaltı tanıtımları daha çok medya araçları üzerinden yapılıyor. Van kahvaltısı toplu bir etkinlikle tanıtılmalıdır. Bu anlamda bir çalışma daha fazla söz getirir. Bu sene olmazsa da önümüzdeki yıllarda bir sokak şenliği düzenlemeyi düşünüyoruz” diye konuştu.

Son dakika: Van'da deprem oldu Son dakika: Van'da deprem oldu

Fariz Gül

“VAN KAHVALTISI, SERPME KAHVALTI DEĞİLDİR”

Van kahvaltısının serpme kahvaltı olmadığına dikkati çeken Gül, “Van bölgesinde yetişmiş kendine has ürünlerimiz var. Bizi diğer kahvaltılardan ayıran en büyük özelliğimiz bu aslında. Tescilli ürünlerimizden otlu peynir, kavut, murtuğa, Van cacığı, gül reçeli, kaymak, bal gibi ürünlerimiz bizi diğer kahvaltılardan ayıran özelliklerimiz. Bizim Van kahvaltısı aslında serpme kahvaltı değildir. Zaten serpme kahvaltının aslında bir israf olduğunu daha önce dile getirmiştik. Yine söylediğimiz sözün arkasındayız. Biz ortalama 16-17 çeşit bir ürün yelpazesi etrafında, özünde de Van ürünleri olan bir kahvaltı sunumu yapıyoruz. Biz de serpme kahvaltı yok. Kişi istediği kadar istediği şekilde kahvaltı çeşidini eksiltip çoğaltabilir.

Van Kahvaltısı Dünyakahvaltıgünü (5)

Muhabir: Vanolay - Suat Tink