HÜDA PAR Batman Belediye Başkan adayı Serkan Ramanlı, geçtiğimiz gün bir spor müsabakasında DEM'in Batman Belediye Eş Başkan adayı Mehdi Öztüzün ile birlikte çekilen fotoğrafının basına yansıyan birliktelik karesine DEM İl Örgütünün büyük tahammülsüzlük göstermesine ilişkin açıklamada bulundu.

İstanbul'da öğrenciler, işgal rejimini protesto etti İstanbul'da öğrenciler, işgal rejimini protesto etti

Barış ve huzuru arzulayan bölge halkının büyük taktirini kazanan fotoğraf karesine DEM Batman İl Örgütünün tahammül edememesine hayret ettiğini vurgulayan Ramanlı, DEM'in aksine barış mesajlarını vermeyi sürdürerek kendileri için önemli olanın makam veya mevki değil, amaçlarının 40 yıldır acı çeken bölge halkının acılarını dindirerek barışı sağlamak olduğunu belirtti.

"Bir kare fotoğraf üzerinden fırtına koparılmasına hayret ediyorum"

Barışı sağlamanın halka yönelik en büyük görevleri olduğunu ifade eden Ramanlı, "Bir kare fotoğraf üzerinden fırtına koparılmasına hayret ediyorum. Barışı sağlamak halkımıza olan en büyük borcumuzdur. Bizi değerli kılan da budur, kanaatimce şerefli kılacak da budur. Belediyeymiş, vekillikmiş, başkanlıkmış… eğer biz bu makamlara değer katabiliyorsak anlamlıdır. Makamın ve mevkinin değer kazandırdığı siyasetçinin halkına vereceği bir şey yoktur." dedi.

"Acılarımız üzerinden düşmanlık beslemek mazlum halka yapılacak en büyük kötülüktür"

Bu halkın, bu şehrin 40 yıldır şiddet ortamından çok çektiğini ve hala da çekmeye devam ettiğini vurgulayan Ramanlı, "Yaralarımız kabuk bağlamış zaten. Onları yeniden deşmenin gereği yok. Kimse acılarımızı, düşmanlık beslemenin bahanesine dönüştürmesin. Bu, mazlum halka yapılacak en büyük kötülüktür. Şiddetin kol gezdiği dönemlerde, herkes az veya çok, acıdan payına düşeni aldı." diye konuştu.

"Kimse kalkıp geçmişin hesabını, yüreği yanmış insanlar üzerinden görmeye kalkmasın"

Bedel ödemiş, sevdiklerini kaybetmiş hiçbir yüreğin barışa engel olacağına inanmadığını söyleyen Ramanlı, "Tam aksine bedel ödemiş olanlar, barış ve kardeşlik için çırpınıyor. Acıyı tatmamış, sevdiklerini kendi elleriyle toprağa vermemiş, kaybettiklerinin hasretiyle yıllarca gözyaşı dökmemiş olanlar, barışın ve kardeşliğin ne demek olduğunu bizim kadar bilmezler, bilemezler. Acıları aynı olan insanlar, amaçları aynı olanlardan çok daha sağlam bağlar kurar. Acılarda menfaat yoktur. Acıyı kullananlar, henüz tatmamış olanlardır. Kimse kalkıp geçmişin hesabını, yüreği yanmış insanlar üzerinden görmeye kalkmasın." ifadelerini kullandı.

"Biz intikamcı değil inadına affedici olacağız"

Kürt halkı olarak barışı sürdürme taraftarı olduklarını belirten Ramanlı, "Oğlunu, kızını, eşini, kardeşini, akrabasını, arkadaşını, şiddet çıkmazında kaybeden bütün bir Kürt halkı olarak kusura bakmasınlar kimseye hesap vermeyiz, barışımızı bozanlardan hesap sorarız ama onun da derdinde değiliz. Biz intikamcı değil inadına affedici olacağız. Çünkü kaybettiğimiz sevdiklerimiz bugün aramıza dönseler öyle inanıyorum ki bize düşmanlık ateşini harlamayı değil söndürmeyi, sevgiyi, barışı, kardeşliği ve huzuru tavsiye değil belki emredecekler. Ben de üzerine ağladığım Ozan'a, Salih, Sadi, Sofi ve Sedat'a, Abdullah'a, Murat ve Abdurrahim kardeşlere, Mehmet'e ve Fahrettin'e yenilerinin eklenmesini istemiyorum. Barışı herkesten daha çok biz hak ediyoruz." dedi

Kaynak: İLKHA