İsrail Gazze'de hava saldırısı düzenledi İsrail Gazze'de hava saldırısı düzenledi

 Libya Ulusal Birlik Hükümeti tarafından yapılan açıklamada,  yağış miktarının "40 yılın en yükseği" olarak nitelendirirken, selde hayatını kaybedenlerin sayısının 6 bine yükseldiği belirtildi.

Açıklamada, selde hayatını kaybedenlerin sayısının 6 bine yükseldiği, binlerce kişinin de kayıp olduğu, ölü sayısının iki katına çıkabileceği kaydedildi.

Orta Akdeniz'de etkili olan ve 10 Eylül'de Libya'nın doğusunu vuran "Daniel" fırtınası, Bingazi, Beyda, Merc, Suse ve Derne kentlerinde sel felaketine neden olmuştu.

Birleşmiş Milletler, sel felaketi nedeniyle 30 binden fazla kişinin yerinden edildiğini açıkladı.

Felakette, yağışın büyük etkisinin olduğu, ancak baraj sularının boşalmasıyla felaketin boyutunun arttığı, yerleşim yerlerini sürükleyip denize doğru sürüklediği bildirildi.

Libya'da Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, ülkede yaşanan sel felaketinde hayatını kaybedenler için 3 günlük yas ilan edildiğini duyurmuştu.

Libya'nın doğusundaki yetkililer, fırtına nedeniyle tüm kamu ve özel eğitim kurumlarında derslere ara verilmesi, dükkanların kapatılması ve sokağa çıkma yasağını içeren bir dizi önlem almıştı.

Libya'da Ulusal Birlik Hükümeti Sözcüsü Muhammed Hammude, ülkenin doğu bölgelerindeki yağış miktarının 40 yıldan uzun süredir kaydedilen en yüksek yağış miktarı olduğunu ifade etti.

Hammude, meteoroloji verilerinin Cebel el-Ahdar bölgelerinde kaydedilen yağış miktarının yaklaşık 400 milimetreyi gösterdiğini ve bu miktarın Libya'da 40 yıldan uzun süredir kaydedilen en yüksek yağış miktarı olduğunu kaydetti. (İLKHA)