Konferansa Birleşmiş Milletler, Afrika Birliği, Arap Devletleri Birliği, Avrupa Birliği ve Sudan'la ilgilenen bir dizi ülkenin temsilcileri katıldı.

Konferansın açılışında konuşan Mısır'ın yeni Dışişleri Bakanı Bedr Abdulati, Mısır'ın Sudan'da akan kanı durdurmak, Sudan halkının kazanımlarını korumak ve bağışçı ülkeler tarafından sağlanan insani yardımın Mısır toprakları üzerinden Sudan'a ulaştırılmasını kolaylaştırmak için tüm taraflarla iş birliği içinde elinden geleni yapmaya devam edeceğini vurguladı.

Filistinli doktor, yurt dışından gelen iş tekliflerine rağmen Gazze'de hizmet vermeyi seçti Filistinli doktor, yurt dışından gelen iş tekliflerine rağmen Gazze'de hizmet vermeyi seçti

Abdulati, "Sudan'ın bir yılı aşkın bir süredir karşı karşıya olduğu mevcut krizin ciddiyetini ve Sudan halkının ve devlet kurumlarının kabiliyetlerini korumak, uluslararası toplumun tüm taraflarının ciddi, koordineli ve hızlı bir insani müdahalesine olanak sağlamak ve kapsamlı bir siyasi çözüme ulaşmak için askeri operasyonların derhal ve sürdürülebilir bir şekilde durdurulmasını gerektiren yıkıcı sonuçları" vurguladı.

"Mevcut çatışma esasen bir Sudan meselesidir ve gelecekteki herhangi bir siyasi süreç, Sudan'ın egemenliği, toprak birliği ve bütünlüğü, iç işlerine karışmama, devleti ve kurumlarını koruma ilkelerine saygı çerçevesinde Sudan sahnesindeki tüm ulusal aktörleri içermelidir." diyen Abdulati, Sudan'ı koruma ve vatandaşlarının güvenliğini sağlama rolleri nedeniyle Sudan silahlı kuvvetlerinin birliğinin önemini vurguladı.

Abdulati, Mısır'ın bu konferansa ev sahipliği yapmasının, bölgesel ve uluslararası ortakların çabalarıyla iş birliği ve entegrasyon çerçevesinde Sudan'daki savaşı durdurmaya yönelik çaba ve gayretlerinin bir devamı olduğunu kaydetti. (İLKHA)

Kaynak: İLKHA