Van’ın sorunlarına ilişkin haftalık basın açıklaması yapan Saadet Partisi Van İl Başkanlığı, trafik çilesine dikkat çekti. İl Başkanı Özay İlhan, belediyelerin hizmet eksikliği nedeniyle trafiğin çileye dönüştüğünü belirtti.

Başkan İlhan, “Son yıllarda ilimizde trafik ciddi bir sorun haline dönüştü. Özellikle mesai başlangıcı ve mesai sonrası çok yoğun şekilde trafik problemiyle karşı karşıya kalmaktayız. Metro, tramvay gibi toplu taşıma seçeneklerinin ve alternatif yolların olmayışı, çevreyolunun yapılmaması, yeterli sayıda battı-çıktı olmayışı, otopark sorunu, bazı noktalarda ki gereksiz trafik ışıkları şehrimizde ki trafiğin çileye dönüşmesine sebep olmaktadır. Az bir yağmurda bile elektrik gitmesi trafik ışıklarının çalışmaması, ortaya çıkan altyapı sorunu, yollarda ki bozukluklar da yağışlı günlerde trafiğin çok daha sıkıntılı bir hal almasına sebep olmaktadır. Şu anda bile çileye dönüşen trafik kış aylarında daha da ciddi bir problem olarak karşımıza çıkacak ve kazalara da sebep olacaktır. Trafikte yaşanan sıkıntılar zaman zaman tartışma ve kavgalara da sebep olmaktadır. Uzun yıllardır ilimizde belediyecilik hizmetlerinin yapılmayışı ilimiz trafiğinin her geçen gün daha da büyük bir çile olarak karşımıza çıkmasına sebep olmuştur” ifadelerini kullandı.

AK Parti Van İl Başkanı Güray: Kent için en iyi adayların belirlenmesi için çabalayacağız AK Parti Van İl Başkanı Güray: Kent için en iyi adayların belirlenmesi için çabalayacağız

“BAZI HİZMETLER BAŞKA İLLERE HELALKEN VAN’A HARAM”

Van’a yapılmayan hizmetlerin diğer illere kolaylıkla yapıldığını dile getiren İlhan, “Van’da uzun yıllardır kayyum sistemiyle birlikte büyükşehir ve birçok ilçe belediye başkanı ve belediye meclislerinin olmayışı, atama usulüyle gelen ve belediyecilikle uzaktan yakından alakası olmayan kişilerin yönetiminde ilimizin her alanda ve her anlamda heba olmasına sebep olmuştur. Hatta bir örnek vermek gerekirse Vali Murat Zorluoğlu Van’a raylı sistemi lüks olarak görmüştü ancak kendisi Trabzon’a Belediye Başkanı olunca hemen raylı sistem çalışmasını başlatmıştır. Oysa ki; Van’ın nüfusu Trabzon’un nüfusunun iki katıdır! Demek ki bazı hizmetler başka illere helalken Van’a haramdır. Saadet Partisi Van İl Başkanlığı olarak yetkili mercilere trafik sorunun çözümü için acil olarak atılması gereken adımları atmaya davet ediyoruz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Kaynak: Vanolay - Suat Tink