Sudan Doktorlar Sendikası’nın yaptığı açıklamaya göre, Goro pazarına yapılan hava saldırısında 43 kişi hayatını kaybetti, en az 55 kişi yaralandı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı, Kosova'nın kuzeyindeki saldırının Kosovalı Sırplar tarafından yapıldığını söyledi Sırbistan Cumhurbaşkanı, Kosova'nın kuzeyindeki saldırının Kosovalı Sırplar tarafından yapıldığını söyledi

Sudan ordusu, saldırıyı HDK’nin yaptığını iddia ederken, HDK ise orduyu sorumlu tuttu.

ÇATIŞMALAR YENİDEN BAŞLADI

Sudan’da ordu ile HDK arasındaki çatışmalar, 6 Eylül’de ordu komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan’ın HDK’yi feshetme kararının ardından başlamıştı.

Bir zamanlar desteklediği ancak bağımsız ve paralel bir ordu gibi davranması nedeniyle tehdit olarak gördüğü HDK’nin 2 yıl içinde tamamen orduya entegrasyonunu isteyen ordu, HDK’nin sivil hükümetten sonra yaklaşık 10 yıla yayılan bir süreçte bunu kabul edebileceğini açıklamasıyla gerginlik had safhaya ulaşmıştı.

4,3 MİLYON KİŞİ YERİNDEN OLDU

15 Nisan sabahı başkent Hartum ve çeşitli kentlerde silahlı çatışmaya dönüşen gerginlik, Hartum ve çevresiyle özellikle batıdaki kentlerde şiddetli çatışmalara yol açtı.

Çatışmalar sırasında çoğu sivil olmak üzere 3 binden fazla kişi hayatını kaybetti, on binlerce kişi yaralandı. Birleşmiş Milletler, Sudan’daki çatışmalar nedeniyle 4,3 milyondan fazla kişinin yerinden olduğunu bildirdi. (AA)