Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kuzey Kore’yi, 24 yıl aradan sonra ilk kez ziyaret ediyor. 

Geçen yıl Rusya’ya giden Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un, Putin’i ülkesine davet etmişti. Rusya lideri, Kuzey Kore’yi daha önce en son 2000’de ziyaret ettiğinde, ülkeyi Kim Jong Un’un babası Kim Jong Il yönetiyordu. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, davet üzerine dün akşam 24 yıl sonra ilk kez geldiği Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’de Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un ile temaslarına bugün başladı. 

Putin ve Kim Jong-un yaklaşık iki saat süren baş başa görüşmelerini tamamladılar. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un kapsamlı bir stratejik ortaklık anlaşması imzaladığı açıklandı.

Anlaşmanın 1961 ve 2000-2001 yıllarında imzalanan anlaşmaların yerini alacağı belirtildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile Pyongyang'da yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “Bugün imzalanan kapsamlı ortaklık anlaşması, bu anlaşmanın taraflarından birine yönelik bir saldırı durumunda karşılıklı yardım sağlanmasını da öngörüyor” dedi.

İşgalciler, Cenin'de Filistinli çocuğu şehit etti İşgalciler, Cenin'de Filistinli çocuğu şehit etti

Putin açıklamasında “Rusya Federasyonu, bugün imzalanan anlaşma uyarınca Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti ile askeri-teknik iş birliğini göz ardı etmemektedir” ifadesini de kullandı.

Kremlin Sarayı'ndan yapılan açıklamaya göre, Kuzey Kore'ye ayak basan Putin ile Kim Jong-un’un görüşmesi düzenlenen törenle başladı. Görüşme, iki ülkenin bakan ve yetkililerinin katılımıyla devam ettikten sonra iki lider stratejik anlaşmanın detayları için baş başa görüşmeye geçti.

İkili görüşme öncesinde bir açıklama yapan Putin "Rusya ve Kuzey Kore, yıllardır sağlam dostluk ve iyi komşuluk ilişkileri ile birbirine bağlı. Ülkelerimiz arasındaki etkileşim eşitlik ve birbirimizin çıkarlarına karşılıklı saygı ilkelerine dayanıyor." sözlerini kullanmıştı.

Rus lider Kuzey Kore’nin Rusya’ya ABD ve müttefikleri tarafından yapılan baskı ve yaptırımlar konusundaki desteğine teşekkür etti ve bu iş birliğinin ekonomik ve askeri alanlarda karşılıklı olarak devam edeceğinin altını çizdi.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, iki ülke arasında imzalanan ve “saldırı durumunda karşılıklı yardım sağlanması” maddesini içeren anlaşmayla ilgili yaptığı açıklamada, “Batı'nın yaptığı hemen hemen her şey şu ya da bu şekilde bize karşıdır. Biz ise tam tersine, özellikle komşularımızla ilişkiler kuruyoruz. Kimseye karşı değil ama kendi çıkarlarımız için. İki ülke halklarının menfaatleri için. Rus-Kore iş birliği herhangi bir üçüncü ülkeye karşı değildir” diye belirtti.

Vladimir Putin ile görüşmesinde Kim Jong-un, Rusya Devlet Başkanı'na iki ülke arasındaki ilişkilerin "yeni bir refah" dönemine girdiğini söyledi.

Kim'in ayrıca Rusya'nın "dünyadaki stratejik dengenin korunmasındaki" rolüne dikkat çektiği ve Moskova'nın Ukrayna işgali olarak adlandırdığı "özel operasyona" desteğini ifade ettiği kaydedildi.

Kim, Pyongyang'ın Rusya ile "stratejik" iş birliğini güçlendirmeyi amaçladığını belirterek, “Dünyadaki durum daha karmaşık hale geliyor ve hızla değişiyor. Bu durumda Rusya ile Rus liderliği ile stratejik temasları daha da güçlendirmek niyetindeyiz” dedi. (İLKHA)

Kaynak: İLKHA