Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu.

Otomobille kamyonet çarpıştı, 5 kişi yaralandı Otomobille kamyonet çarpıştı, 5 kişi yaralandı

Hakim ve Savcı Yardımcısı Alımı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1000 hakim ve savcı yardımcısı alımının planlandığını ve depremin etkilediği 9 ilde yeni adliye binaları için ihaleye çıkacaklarını belirtti.

Enflasyonla Mücadele

Erdoğan, enflasyonla mücadele konusuna da değindi ve enflasyonun yükselişiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Ağustos ayı verileriyle birlikte yıllık enflasyonun yüzde 56'ya yükselmesinin, enflasyonla mücadelenin daha sıkı yürütülmesi gerektiğine işaret etti. Erdoğan, enflasyonun döviz kuru yükselişi ve fiyatları etkilediğini vurgulayarak, fiyat artışlarının çalışanların ücretlerine yansıdığını ve bu durumun ekonomik değil psikolojik bir sorun olduğuna dikkat çekti.

Irak ve Suriye'deki Gelişmeler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak ve Suriye'deki gelişmeler hakkında da konuştu. Bölgesel dengeleri gözeten bir anlayışla sınırların güvenliğini sağladıklarını belirtti. Kerkük başta olmak üzere bölgenin demografik gerçekliğini gözeten bir idari yönetimle sorunların çözülebileceğine inandıklarını ifade etti.

Yeni Anayasa Çalışmaları

Sivil bir anayasa için çaba harcadıklarını belirten Erdoğan, Meclis'in açılmasıyla birlikte ittifak ortaklarıyla istişareye başlayacaklarını açıkladı.

Gençlere Yönelik Desteğin Detayları

Erdoğan, gençlere yönelik 10 GB internet desteği ve cep telefonu indirimleri konularındaki detayları, bir sonraki toplantıda paylaşacaklarını belirtti.

Çiftçilere Mazot Desteği

Tarımsal üretimi desteklemek amacıyla çiftçilere bugüne kadar toplam 40 milyar liralık ödeme yaptıklarını ifade eden Erdoğan, 2024 yılında da desteklerin verimliliği esas alarak sürdürüleceğini ve 2023 üretim yılı buğday, arpa, yulaf, çavdar, tritikale, çeltik üreticilerinin mazot ve gübre desteklerini 2023 Ekim ayından itibaren Ziraat Bankası hesaplarında tanımlayacaklarını müjdeledi.