Ebeveynler, üniversiteye giden çocuklarını takip etmeli

Eğitimci Yazar Dr. Orhan Ay, ebeveynlerin üniversiteye giden çocuklarını yalnız bırakmamaları ve takip etmeleri gerektiğini söyledi.

Ay, "Çocuğunuz üniversiteye gitti diye onları yalnız bırakmayın. Sık sık onların takibini yapın. Nereye gidiyor, kiminle arkadaşlık kuruyor, hangi ortamlara girip çıkıyorlar? Mutlaka bilmeleri gerekiyor." dedi.

YKS EK Tercihler Açıklandı Mı? Ne Zaman Açıklanacak? İşte Sorgulama Ekranı YKS EK Tercihler Açıklandı Mı? Ne Zaman Açıklanacak? İşte Sorgulama Ekranı

Dr. Ay, aksi durumda çocuklarının farklı bir durum, farklı bir yapıyla karşılarına çıkabileceğini belirterek, "Müspet bir şekilde gönderdikleri çocuklarının bize ait olmayan bir ruh yapısı, bize yabancı bir kültür, kılık kıyafet, şekli değişmiş halde karşımıza çıkabileceklerini, bu durumunda bizi üzebileceğini" söyledi.

"Öğrenciler, iyi arkadaş ve çevre ile olmak üzerimizde iyi bir etki yaratacaktır"

Dr. Ay, üniversite öğrencilerinin kendilerini kötü yola sevk edecek arkadaş çevrelerinden ve organize yapılardan uzak durmaları gerektiğini belirterek, "Gerek öğrenci evleri gerek yurtlarda olsun bu tür kişilerle beraber olmamaya dikkat etsinler. Üniversite, ilimin ve bilimin konuşulduğu, araştırıldığı ortamlardır. Böyle bir ortama gittiğimiz vakit gelecekte iş hayatına atıldığımızda başarılı ve donanımlı olabilmek için kendimizi geliştirmemiz lazım. Üniversitelerde bireysel geliştirme daha çok ön plana çıkıyor. Kardeşlerimiz bol bol kitap okumalı, kendi alanları ile ilgili bilimsel araştırmalar yapmalıdırlar. Bilimsel tartışmaların tapıldığı kongreler ve sempozyum gibi aktivitelere katılarak zamanlarını dolu dolu geçirsinler." dedi.

"Üniversitede bol zamanı gerek İslami gerek kültürel etkinliklerle değerlendirmeliyiz"

Dr. Ay, üniversite ortamında kendilerini çok boşlukta bırakmamaları önerisinde bulunarak, "Bu durum hem ruh sağlı açısından hem de beden sağlığı açısından önemlidir. Peki, ne yapacağız, bu bol zamanı nasıl değerlendireceğiz? Bir takım sportif aktivitelerle gerek İslami gerek kültürel etkinliklerle zamanı çok iyi değerlendireceğiz. Bunu yaptığımız vakit zihinsel ve bedensel sağlığımızı korumuş oluruz. Hem de kötü ortamlardan uzaklaşmış oluruz. Öğrencilerimiz kendilerine iyi arkadaş ortamı kurup bilimsel ve sosyal çalışmalar yapmaları gerekiyor. Kendilerini bireysel olarak geliştirmeleri için çok önemli bir husus, bunu nasıl yapabilirler? Üniversite kulüpleri üzerinden gerek çevreye gerek insanlığa faydalı işler yapılabilir." şeklinde konuştu.