Saadet Partisi Van İl Başkanlığı, haftalık basın açıklamasında yaklaşan yerel seçimler öncesi çalışmaları anlattı. İl Başkanı İlhan, belediyelerin mevcut mali durumları hakkında halka bir açıklama yapmadıklarını dile getirerek, “Van Büyükşehir Belediyesi’nin 5 milyarın üzerinde borcu var” gibi önemli bir iddiayı kamuoyuna sundu.

BELEDİYELER BORÇ BATAĞINDA

31 Mart yerel seçimlerine yaklaşırken Van’da da seçim havası başladı. Yerel seçimlere ilişkin basın açıklaması yapan Başkan İlhan, “2024 yerel seçimlerine 5 aydan kısa bir süre kaldı fakat daha önce de çağrı yaptığımız halde hiçbir belediye mevcut mali durumları hakkında herhangi bir açıklama yapmamıştır. Van Büyükşehir Belediyesi’nin 5 Milyar (eski parayla 5 katrilyon) üzerinde borcu olduğu yönünde duyumlar almaktayız. İpekyolu Belediyesi’nin 1 Milyar (eski parayla 1 katrilyon) civarında borcu olduğu konuşulmaktadır. Başta Edremit, Tuşba ve Erciş Belediyeleri olmak üzere diğer tüm ilçe belediyelerini de mevcut borçlarını açıklamaya davet ediyoruz. Her bir vatandaşın; Belediyelerin yaptıkları hizmetleri ve bu hizmetler karşılığında ödedikleri paraları ya da borçlandıkları miktarları öğrenmeye hakkı vardır. Tuşba Belediyesi 100’den fazla kalıcı eser, Edremit Belediyesi de 65 projeden bahseden reklamları şehrin dört bir yanına asmış durumdadır. Saadet Partisi Van İl Başkanlığı olarak soruyoruz! 1- Bu eserler, bu projeler nelerdir? Nerededir? Ne kadara mal olmuştur? 2- Şeffaf belediyecilik ilkesi doğrultusunda tüm belediyeleri gelir ve giderlerini detaylı şekilde açıklamalarını herkesin ulaşabilmesi adına internet sitelerinden paylaşmalarını talep ediyoruz” dedi.

Milletvekili Ramanlı'dan yeni anayasa çağrısı Milletvekili Ramanlı'dan yeni anayasa çağrısı

ADAYLIK ÇAĞRISI

Saadet Partisi Van İl Başkanlığı olarak aday adayı müracaatlarının bugün itibariyle başladığını belirten İlhan, “Van Büyükşehir, İlçe Belediyeleri ve İlçe Belediye meclislerine aday olmak isteyen, bu ilin sorun ve problemlerine çözüm üretmek isteyen herkesi partimizden aday olmaya davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Vanolay - Suat Tink