Van denince akla kahvaltı, kahvaltı denince de akla Van çöreği gelir. Dünyaca ünlü Van Kahvaltısının vazgeçilmez lezzeti olan Van çöreği, tescillenmeyi bekliyor.

Van’da tereyağı, süt, şeker, maya, tuz ve unun belli miktarda karıştırılmasıyla elde edilen meşhur çörek, ülkenin dört bir yanına gönderiliyor. Damak tadına hitap eden ve kentte çoğunlukla otlu peynirle tüketilen çörek, tok tutmasıyla dikkat çekiyor. Fırın ustaları kente has olan Van çöreğinin coğrafi işaret tescili ile koruma altına alınmasını talep ediyor. 

“Van’da 50 binin üzerinde genç işsiz” “Van’da 50 binin üzerinde genç işsiz”

Çörek ustası Seyfettin Duman, 46 yıldır Van çöreği ürettiğini belirtti. Birçok ilde yapılan çöreğin ‘Van çöreği’ ismiyle satışa sunulduğunu ifade eden Duman, “Kahvaltı ile birlikte tüketilen çöreğimiz, Türkiye’nin her yerinden talep alıyor. Van esnafımızın çoğu da sabah kahvaltısından bizden çörek alıyor. Van kahvaltısının ayrılmaz parçası çörektir. Van kahvaltısında otlu peynir, cacık gibi çöreğin de yeri vardır. Van çöreğinin en önemli özelliğinin kalitesini bozmamasıdır. Çöreğin daha iyi tanıtılması için tescillenmesi lazım” dedi.

Sabah saatlerinde çörek sırasına giren vatandaşlar ise yıldır kalitesini koruyan ve tadı değişmeyen çöreği hem kendilerinin tükettiğini hem de batıda yaşayan akrabalarına gönderdiklerini kaydetti.

Kaynak: Vanolay - Suat Tink