Edremit’te oturan emeklilere 2 bin TL ikramiye Edremit’te oturan emeklilere 2 bin TL ikramiye

Van Filistin’e Destek Platformu öncülüğünde düzenlenen program kapsamında vatandaşlar, İpekyolu Kent Park önünde toplandı. Binlerce kişinin katıldığı yürüyüş esnasında hep bir ağızdan tekbir ve sloganlar atıldı.

van filistin yürüyüşü ve basın açıklaması (14)

Tevhid ve Filistin bayrakları ile İsrail aleyhine yazıların olduğu dövizler taşıyan Vanlılar, “Rehaf Sınır Kapısı Açılsın, Gazze Nefes Alsın” sloganıyla Maraş ve Cumhuriyet caddesi güzergahından Kent Meydanına kadar yürüdü.van filistin yürüyüşü ve basın açıklaması (16)

Burada Kur'an-ı Kerim okunmasının ardından konuşmalar gerçekleştirildi.van filistin yürüyüşü ve basın açıklaması (13)

Etkinlikte selamlama konuşması yapan Van Filistin'e Destek Platformu Sözcüsü M. Garip Cesur, “Buradan haykırıyoruz ve diyoruz ki; Refah sınır kapısı açılsın Gazze nefes alsın. İsrail ile ticari ilişkiler durdurulsun ve İsrail’e yaptırımlar uygulansın! Ve Türkiye’de İsrail’i koruyan ve ümmetin başına bela olan ABD üsleri kapatılsın! Ve yine buradan yineliyoruz ki; Gazze için acil ve süresiz ateşkes ilan edilmelidir. Refah Kapısı mutlaka açılmalıdır! Özellikle Gazze’nin kuzeyine yardımların gitmesine müsaade edilmelidir. Devletimizi, sivil toplum kuruluşlarımızı, milletimizi ve tüm insanlığı bu konuda ses vermeye davet ediyoruz. Devletimiz kınamanın ötesinde artık gerçekçi bir şey ortaya koymalıdır. Ve zalim İsrail’e haddini bildirmelidir. Bu duyarlılıkla gerçekleşen tüm adımlara, bildirilere, yürüyüşlere olan desteğimizi de buradan dile getirmek istiyoruz. Unutmayın ki! İsrail işbirlikçisi devletlerin ve şirketlerin, soykırıma olan desteği aleni olarak artarak devam ediyor. Bir avuç mazlumun karşısında bütün dünya zalimleri tek safta saldırmaya devam ediyor. Buna mukabil canı pahasına bir direniş ortaya koyan Hamas’a selam olsun. Hamas’ın şerefli direnişçileri İzzettin el Kassam’a selam olsun.  Selam olsun yokluğa yoksulluğa rağmen direnişi destekleyen Yemene. Selam olsun şehadeti kuşanmış yiğitlere, Selam olsun direnişin yanında yer tüm insanlığa ve halklara. Ey dünya halkları gösterilerinize devam edin, Gazze halkının yanında yer almanız onlara büyük umut veriyor. Ve yine diyoruz ki ey dünya halkları boykota devam edin. Boykot zalim ve işbirlikçilerine büyük zarar veriyor.” dedi.garip cesur

“MESCİD-İ AKSA İŞGAL ALTINDA OLDUĞU SÜRECE TÜRKİYELİ BİLSİN Kİ TÜRKİYE DE İŞGAL ALTINDADIR”

Programa konuşmacı olarak katılan Filistin Alimler Birliği Başkanı Dr. Nevvaf Tekruri, “Kıymetli kardeşlerim, şuanda Gazze’de gerçekleştirilen Aksa Tufanı harekatı sadece Gazzelilerin savaşı değildir. Türkiyeli, Endonezyalı, Malezyalı, Pakistanlı ve Vanlı Müslümanların meselesidir. Çünkü bu mesela Kudüs’e sahip çıkan tüm Müslümanların meselesidir. Mescid-i Aksa işgal altında olduğu sürece Türkiyeli bilsin ki Türkiye de işgal altındadır. Mısırlı bilsin ki Mısır da işgal altındadır. Ve diğer İslam ülkeleri de bilsin ki Mescid-i Aksa işgal altında olduğu sürece bütün İslam ülkeleri ve Müslümanların yaşadığı bütün ülkeler de işgal altındadır. Şuanda burada toplanmanız Gazze için değildir, bütün işgal edilmiş topraklarımız için yapmış olduğunun bir buluşmadır. Burada yapmış olduğumuz buluşma, bütün Müslümanlar için toplandığımız bir meseledir. Şeri olarak da şuan Mescid-i Aksa işgal altındayken zaten hareketsiz kalmak caiz değildir. Gazze’deki kadınlar sizin kadınlarınızdır, Gazze’deki çocuklar sizin çocuklarınızdır. Bunlardan geri durmayın, bunlara karşı gafil davranmayın. Bazıları Gazze’deki mücahitlere diyor ki, siz niçin 7 Ekim’de İsrail’e karşı bu savaşı başlattınız? Kıymetli kardeşlerim, bu savaş 7 Ekim’de değil Osmanlı hilafetinin düştüğü tarihten itibaren, Mescid-i Aksa Yahudilerin eline geçtiği günden itibaren başlamış bir savaştır. 7 Ekim’de başlatılan bu Aksa Tufanı Harekâtı, bütün bu yapılan zulümlere karşı başlatılmış bir savaştır. Mescid-i Aksa’nın her gün İsrailli polislerin postalları altında çiğnenmesi, Batı Şeria’da her gün insanların katledilmesi, İsrail zindanlarında bulunan esirlerin her gün işkenceye maruz kalması bu savaşın başlatılması için yeterli bir gerekçe değil midir?” ifadelerini kullandı.nevvaf tekruri

“EY MÜSLÜMAN LİDERLER, EY ARAP LİDERLER MÜSLÜMAN SIFATINIZLA NEDEN FİLİSTİN’E GELMİYORSUNUZ?”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve diğer Müslüman liderlere seslenen Tekruri, “Aksa Tufanı operasyonundan sonra ABD Dışişleri Bakanı Blinken, işgal edilmiş Filistin topraklarına gelerek ‘Ben buraya ABD Dışişleri Bakanı olarak gelmedim, ben buraya Yahudi olma sıfatıyla geldim’ demişti. Peki, ey Müslüman liderler, ey Arap liderler sizler Müslüman sıfatınızla neden Filistin’e gelmiyorsunuz? Sevdiğiniz kadar sevdiğiniz insanların zulme uğramasına karşı çıkarsınız. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Bizler her zaman Türkiye’nin Filistin davasına ne kadar sahip çıktığını biliyoruz. İzler Türkiye’yi Filistin’i sahiplenen bir devlet olarak biliyoruz. Ve buradan Recep Tayyip Erdoğan’a sesleniyoruz; Ey Başkanım siz her zamanki duruşlarınızı bugün de gösterin. Bugün de her zaman durduğunuz gibi Filistin’in, Gazze’nin, Mescid-i Aksa’nın yanında durun.” diyerek sözlerini tamamladı.van filistin yürüyüşü ve basın açıklaması (1)

Program yapılan dua ile sona erdi.

van filistin yürüyüşü ve basın açıklaması (22)van filistin yürüyüşü ve basın açıklaması (21)van filistin yürüyüşü ve basın açıklaması (20)van filistin yürüyüşü ve basın açıklaması (19)van filistin yürüyüşü ve basın açıklaması (18)van filistin yürüyüşü ve basın açıklaması (17)van filistin yürüyüşü ve basın açıklaması (15)van filistin yürüyüşü ve basın açıklaması (12)van filistin yürüyüşü ve basın açıklaması (11)van filistin yürüyüşü ve basın açıklaması (10)van filistin yürüyüşü ve basın açıklaması (9)van filistin yürüyüşü ve basın açıklaması (8)van filistin yürüyüşü ve basın açıklaması (7)van filistin yürüyüşü ve basın açıklaması (6)van filistin yürüyüşü ve basın açıklaması (5)van filistin yürüyüşü ve basın açıklaması (4)van filistin yürüyüşü ve basın açıklaması (3)van filistin yürüyüşü ve basın açıklaması (2)

Kaynak: Vanolay - Suat Tink