Suat Tink – Vanolay

Van Gölü kirlenmesin mavi kalsın, Van Gölü’nü temiz bırakalım sloganlarıyla düzenlenen Edremit Çevre Temizliği Şenliği yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Etkinlik kapsamında kilolarca çöp toplandı. Van Gölü’nün eşsiz sularından çıkanlar ise görenleri hayrete düşürdü.

Edremit Belediyesi tarafından düzenlenen etkinliğe; Van Bisiklet Severler Derneği, Van Pedalşör Derneği, kentteki çevreci aktivistler, belediye personelleri ile vatandaşlar katıldı.

Lala Paşa Parkı sahilinde buluşan gönüllüler, sahil boyunca atılan çöpleri toplayarak farkındalık oluşturdu. Edremit Kent Meydanında dalış ekiplerinin su altı temizliğiyle sona eren etkinlik kapsamında yüzlerce kilo çöp toplanırken gölden çıkanlar şaşırttı.

Van Gölü’nün mavi sularında balık yerine su şişeleri, plastik atıklar, madeni para, inşaat demiri, cam bardak ve peyzaj tahtaları çıktı. Kısa süren dalışta çıkan atıklar utanç tablosunu bir kez daha gözler önüne serdi.

“BİZE MİRAS BIRAKILAN VAN GÖLÜ’NÜ KORUYALIM”

Geçmişten miras kalan Van Gölü’nün aynı şekilde gelecek nesillere bırakılması gerektiğini söyleyen Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, “Biraz önce tüm çevre severlerimizle beraber Lalapaşa Sahilinden başlayan çevre etkinliğimiz burada nihayete erdi. Hem deniz süpürme aracımızla hem dalgıçlarımızla birlikte karadan ve sudan Van Gölü’nün temizliği için bir farkındalık oluşturmaya çalıştık. Hakikaten arkamızda duran bir doğa harikası olan, bize binlerce yıldır miras olarak kalan Van Gölü’nü ve çevresini koruma anlamında farkındalık çalışmalarımız oluyor. Günlük kullanılan evsel atıklardan tutun birçok katı atığa kadar maalesef suyun içine atılmış atıklar var. Gemi atıklarının da suyu kirletmemesi adına sintine yağ atıklarını da Edremit Belediyesi olarak topluyoruz. Biz göreve geldikten sonra sıfır atık müdürlüğümüze ve sıfır atık çalışmalarımıza ağırlık verdik. Van Gölü geçen yıl sit alanı ilan edildi. Şu anda da onun çalışmaları devam ediyor. Biz de belediye olarak bir taraftan denizi temizliyoruz bir taraftan da karayı temizleyerek bu çalışmaları aralıksız sürdürmekteyiz. Davetimize icabet edip gelen tüm misafirlerimize teşekkür ediyorum” dedi.

“ELİMİZDE SADECE BU GÖL KALDI”

Göl kıyısındaki çöpleri toplayan Van Pedalşör Bisiklet Grubu üyesi Adem Aslan, “Şu anda elimizde bir bu göl kaldı. Van Gölü havzasının güzelliklerinin farkına varmamız gerekiyor. İnsanlarımız bu poşetlerin yüzyıllarca yok olmadığını bilmesine rağmen buralara atıyor. Burayı temiz tutmak hepimizin görevi. Van Gölü’nü mavi bırakmalıyız. Şuan her vatandaşın özellikle de Vanlıların kendi gölüne sahip çıkması gerekiyor. Nasıl bulmak istiyorsan öyle davranacaksın. Diyorlar ki sahil çok pis ama gelip, yiyip-içip buraya atıyorlar. Sonra niye pis diye soruyor, böyle bir mantık yok. Sen kirletmeyeceksin ki başkası temiz gördüğünde o da kirletmeyecektir. Kirli görürse o da kirletecektir” ifadelerini kullandı.

Önceki yıllara göre daha az çöp çıktığını ancak hiç çıkmaması gerektiğini vurgulayan dalış eğitmeni Kadir Erekinci, “Daha önceki yıllardan bu yana gölün altı temizlendi. 2013 yılından beri Van’da bu tür etkinliklere katılıyorum. Sanki insanlar biraz daha bilinçlendi, güzel şeyler de oluyor. Göl suyunda bir temizlenme var, bizler de her fırsatta temizlik yapıyoruz. Göl çevresi güzelleştikçe gölün de içinin kıymetini anlamaya başladılar. İnşallah her geçen gün daha da güzel şeyler olacak. Önceki yıllara göre daha az çöp çıkartıyoruz. Artık daha az çıkartmaya başladık. Demek ki insanlar biraz daha bilinçli olmaya başlıyor” şeklinde konuştu.

Van Gölü’ne dalarak su altındaki çöpleri toplayan Ömer Mengi ise “Bugün suyun altında çöpleri topladık, kirli bir manzara vardı gerçekten. Lütfen denizimizi kirletmeyelim. Çöplerimizi göller, nehirler ve akarsularımıza atmayalım çöp kutularına atalım” diyerek vatandaşları uyardı.

5’te 5 yapan Vanspor liderliğe oturdu 5’te 5 yapan Vanspor liderliğe oturdu

Çevre Temizlik Şenliği, Edremit Kent Meydanı’nda verilen balık-ekmek ikramıyla son buldu.