Bakan duyurdu: Van’da 3 yeni köprülü kavşak yapılacak Bakan duyurdu: Van’da 3 yeni köprülü kavşak yapılacak

Van’da bulunan tarihi yapılar Van Valiliği tarafından restore edilerek turizme kazandırılıyor. Bu kapsamda yıllardır kaderine terk edilen 1423 yılından kalma Kara Yusuf Bey (Zortul) Kümbeti restore edilecek.

Van Valiliği Van Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada; “Erciş İlçesi Çatal Dibi Mahallesi 115 Ada 62 Nolu Parselde Bulunan Kara Yusuf Kümbeti (Zortul) Restorasyon Uygulama İşi, 30 Ekim 2018 tarih ve 263 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yayımlanan “Vakıf Kültür Varlıklarının Onarımları Ve Restorasyonları İle Çevre Düzenlemesine İlişkin Mal Ve Hizmet Alımlarına Dair Usul ve Esaslar 22. maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir” ifadelerine yer verildi.

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Van’da Karakoyunlu hükümdarlarından Kara Yusuf Bey'e ait tarihi olduğu değerlendirilen kümbette, rekreasyon, restorasyon ve çevre düzenlemesi yapılacak.

KARA YUSUF BEY (ZORTUL) KÜMBETİ

Kara Yusuf Bey Kümbeti’nin üzerinde simetrik iki kuş, kuzey tarafında iki aslan figürü, batı tarafında Selçuklu arması olan çift başlı kartal kabartması ve hükümdarlık sembolleri bulunuyor. İki katlı olarak inşa edilen, alt kat (kripta) kare planlı beşik tonoz örtülü olurken, gövdesi içten silindirik dıştan ise on iki gen gövdeye sahiptir. Selçuklu mimarisi tarzında 1423 yılında Cihan Şah tarafından yapılan kümbet, 2011 yılında Erciş depreminde kısmen yıkıldı. Aradan 12 yıl geçmesine rağmen kümbet onarılmazken, çevresinde bulunan tarihi Karakoyunlu ve Selçuklu mezarları da yok edilip tarla haline getirilerek ekin alanı olarak kullanılıyordu. Kümbetin birçok işlemeli taşları yok olurken, üst gövde çevresindeki Ayet-el Kürsi yazılı taşların da yerlere düşerek ayaklar altında kalması dikkat çekmişti.

Kaynak: Vanolay - Suat Tink